Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Města Plzeňského kraje: Zveřejňované informace jsou dostatečné

Města Plzeňského kraje: Zveřejňované informace jsou dostatečné

Města Plzeňského kraje: Zveřejňované informace jsou dostatečné

15.7.2018 10:44, Zdroj: ČTK

Plzeň - Krajské i okresní města v Plzeňském kraji považují zveřejňované informace na státních portálech a webech radnice za dostatečné. V letos končícím čtyřletém volebním období se podle vedení radnic transparentnost dále posílila. Na svých webech mají usnesení zastupitelstva i rady. Obvyklé jsou i veřejné informace o chystaných investicích, o prodejích a pronájmech majetku či změnách územního plánu. Online přenosy ze zastupitelstva má jen Plzeň, okresní města o tom neuvažují. Rozpočty jsou podle politiků stále podrobnější; jen Plzeň má ale takzvaný rozklikávací rozpočet.

Krajské město podle právníka Dominika Tomáška zveřejňovalo u veřejných zakázek vždy více informací, než ukládal zákon. "Zveřejňujeme všechny smlouvy nad 500.000 Kč, skutečně uhrazenou cenu u zakázek nad 500.000 a písemnou zprávu zadavatele u zakázek nad dva miliony a u stavebních prací nad šest milionů," uvedl. Dále město podle zákona zveřejňuje všechny smlouvy nad 50.000 Kč.

Podle vedoucí ekonomického úřadu Hany Kuglerové má Plzeň historicky centrální evidenci smluv, a proto pro jejich zveřejňování jen upravilo dosavadní aplikaci tak, aby dodrželo zákonné povinnosti o registru smluv. Zároveň zveřejňuje podle zákona část objednávek. Kromě schváleného rozpočtu, opatření a závěrečného účtu má pro snadnější orientaci rozklikávací strukturovaný přehled závazných ukazatelů rozpočtu za město celkem, za magistrát i obvody.

Klatovy, druhé největší město v kraji, zveřejňují na registru všechny smlouvy a od loňska také objednávky zboží nebo služeb nad 50.000 Kč. Podle šéfa odboru vnitřních věcí Rostislava Klemsy není nutné je mít na městském webu, protože pro zájemce je jednodušší hledat je na státních portálech, kde najdou vše za jedno město. "Na městském webu jsou například všechny záměry týkající se nakládání s majetkem a pronájmů," řekl.

Na webu je strukturovaný rozpočet, změny a podrobný závěrečný účet včetně čerpání, návrhy územního plánu a jeho změn včetně termínů projednávání. Faktury město nezveřejňuje. "Hodně lidí se dívá na usnesení rady a zastupitelstva. Na jednání zastupitelstva chodí jednotky lidí. Mám zkušenost, že v malých obcích je daleko větší účast," řekl Klemsa.

Domažlice přesně dodržují literu zákona. "Nemáme rozklikávací rozpočet, ale něco podobného. Aplikaci zavedlo před dvěma lety ministerstvo financí, obce tam jen zasílají výkazy," řekla tajemnice Milena Vlčková. Město zveřejňuje anonymizovaná usnesení rady a zastupitelstva. Na úřední desce jsou také záměry pronájmů a prodeje. Na webu pak s velkým předstihem pozvánky na větší akce města a informace pro turisty.

"Máme velmi přehledný rozpočet i závěrečné účty. Zveřejňované veřejné zakázky jsou transparentní. Navíc se snažíme maximálně využívat elektronické aukce, což velmi dobře funguje," řekl starosta Tachova Jiří Struček (ČSSD). Město teď hodně využívá facebook - na pozvánky i diskuse s veřejností o problémech města; online přenosy ze zastupitelstva nemá. "Pokud to nebude povinné, tak se budu bránit. Stačí, když tam přijde naše kabelová televize, a všichni se hned začnou předvádět. Jednání s pak výrazně prodlužuje," uvedl. Kdo chce, tak si tam podle Stručka může dojít.

Rokycany zveřejňují smlouvy nad 50.000 korun v registru smluv, na městském webu na ně mají odkazy. "Na webu je také odkaz na veřejné zakázky, kde je jejich přehled a u každé předmět, zadávací a kvalifikační dokumentace, projekt. Dále jsou tam také plánované zakázky pro daný rok a rovněž odkaz na profil zadavatele," řekla mluvčí Aneta Benešová.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (22.5 + 12.3) *

Zpět na přehled