Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 24. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Meopta-optika loni zvýšila zisk o 70 pct na 175 mil. Kč

Meopta-optika loni zvýšila zisk o 70 pct na 175 mil. Kč

Meopta-optika loni zvýšila zisk o 70 pct na 175 mil. Kč

1.10.2018 15:10, Zdroj: ČTK

Přerov - Přerovská společnost Meopta-optika loni zvýšila čistý zisk o 70 procent na 175 milionů korun ze 102,3 milionu korun v roce 2016. Tržby předního tuzemského výrobce optickomechanických přístrojů ale meziročně klesly o pět procent z rekordních 2,497 miliardy korun v roce 2016 na 2,373 miliardy korun. ČTK dnes informaci získala z výroční zprávy Meopty-optiky.

"Podařilo se nahradit výpadek dodávek do obranného průmyslu a výše tržeb zůstala jen o pět procent nižší než v roce 2016," komentoval loňské hospodaření generální ředitel Meopty-optiky Vítězslav Moťka, podle kterého tržby exportně orientované firmy v roce 2017 negativně ovlivnila posilující koruna.

Meopta-optika v roce 2017 zvýšila tržby za průmyslovou optiku z 1,469 miliardy korun v roce 2016 na 1,61 miliardy korun, a to díky novým zakázkám i vyšší poptávce dlouholetých odběratelů. Motorem růstu těchto tržeb byly dodávky pro digitální projekční techniku, polovodičový průmysl či speciální zaměřovací přístroje.

Tržby Meopty-optiky za sportovní optiku loni naopak klesly ze 404 milionů korun v roce 2016 na 366 milionů korun a za vojenskou optickou techniku z 253 milionů korun na 53 milionů korun. Pokles tržeb za vojenskou techniku byl podle Moťky způsoben hlavně odsunutím termínu zahájení velké části vojenských zakázek. "Některé plánované tendry byly také zrušeny," podotkl.

Většina produkce Meopty-optiky i loni mířila na export, který se na tržbách společnosti podílel zhruba 80 procenty. Firma vyváží výrobky do více než 50 zemí, hlavně na trhy Evropské unie, Spojených států a Izraele.

Ve finančních plánech na letošní rok vedení Meopty-optiky počítá s meziročním růstem celkových tržeb o 20 procent a posílením pozic na trzích v EU a Spojených státech, zejména se sportovní optikou.

Meopta patří mezi významné tuzemské výrobce sportovních dalekohledů a puškohledů. Do její produkce patří také vojenské puškohledy, zaměřovače a přístroje pro noční vidění. Vyrábí i speciální optické systémy pro tanky a obrněná vozidla. Značnou část sortimentu tvoří dodávky pro digitální projekce a polovodičový průmysl.

Hlavním akcionářem společnosti Meopta-optika, ve které loni pracovalo 2334 kmenových zaměstnanců, je Čechoameričan Paul Rausnitz.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (38.6 + 44.0) *

Zpět na přehled