Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Měnové intervence ČNB zvýší ztrátu Českých drah o 311 milionů korun

Měnové intervence ČNB zvýší ztrátu Českých drah o 311 milionů korun

Měnové intervence ČNB zvýší ztrátu Českých drah o 311 milionů korun

24.11.2013 19:01, Zdroj: ČTK

Praha - Slabší koruna v důsledku měnové intervence České národní banky (ČNB) zvýší letošní ztrátu Českých drah (ČD) o 311 milionů korun. Dopravce totiž smlouvy na nové vozy uzavřel v eurech. V dnešním pořadu ČT Otázky Václava Moravce to prohlásil generální ředitel dopravní společnosti Dalibor Zelený. Za celý letošní rok by hospodaření skupiny mělo podle Zeleného skončit zhruba půlmiliardovou ztrátou.

"Kvůli měnové intervenci ČNB mateřská společnost České dráhy přijde o 311 milionů korun, o které jí letos vzrostou náklady. V eurech totiž více nakupuje, než má výnosů v této měně," poznamenal Zelený, podle nějž půjde o účetní ztrátu ze změn kurzu. "Pokud by byl kurz koruny ještě vyšší, tedy 28 korun za euro, tak by naše ztráta byla ještě o 200 milionů korun vyšší," doplnil šéf Českých drah.

Skupina ČD letos v pololetí zvýšila ztrátu meziročně o 16 milionů korun na 510 milionů korun. Hospodářský výsledek ovlivnily hlavně vyšší náklady spojené s financováním obnovy vozového parku společnosti.

Podle Zeleného ale ani přes ztráty způsobené oslabením koruny ztráta nepřesáhne půl miliardy korun. "Snažíme se v letošním roce dostat hospodářský výsledek před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací takový, abychom měli zisk kolem dvou miliard korun. Hospodářský výsledek, který započte odpisy i amortizaci, budeme mít ve ztrátě, která ale nepřevýší půl miliardy korun," řekl Zelený. V posledních dvou měsících přijaly ČD řadu opatření, která mají eliminovat negativní dopady včetně vývoje na devizovém trhu.

Centrální banka ve čtvrtek 7. listopadu zahájila devizové intervence s cílem oslabit korunu. Uvedla, že kurz chce držet poblíž hranice 27 korun za euro. Hlavní přínos intervencí vidí ČNB v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám u hrubého domácího produktu, které by byly větší v případě deflace. Krok kritizovala řada ekonomů, podnikatelů, prezident Miloš Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Naopak jej podpořil premiér v demisi Jiří Rusnok.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (33.6 + 7.2) *

Zpět na přehled