Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Medkovo Vajíčko - čtvrtý nejdráže prodaný obraz na aukcích v ČR

Medkovo Vajíčko - čtvrtý nejdráže prodaný obraz na aukcích v ČR

Medkovo Vajíčko - čtvrtý nejdráže prodaný obraz na aukcích v ČR

6.6.2019 18:43, Zdroj: ČTK

Praha - Vizitka malíře Mikuláše Medka, jehož obraz Akce I (Vajíčko) se dnes prodal za 57 milionů korun i s aukční přirážkou, což z obrazu činí čtvrtý nejdráže prodaný obraz na aukcích v ČR:

 

- Mikuláš Medek (1926 až 1974) patří k největším českým poválečným malířům, jeho kariéru však provázela nepřízeň vládnoucího režimu. Vnuk malíře Antonína Slavíčka byl totiž také synem spisovatele, legionáře a generála Rudolfa Medka. Krátce po komunistickém puči v únoru 1948 ho z politických důvodů vyloučili z Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Navíc se jeho obrazy vymykaly dobovému kánonu, i proto bylo dílo umělce evropského formátu vypuzeno z českého výtvarného života.

- Od počátku 50. let byl Medek pod vlivem existencialismu, později přešel k abstraktní malbě. Svá díla přitom vždy tvořil pracně a zdlouhavě, na plátno pokládal jednu hutnou barevnou vrstvu za druhou a nechával je dlouho zasychat. I díky tomu mají jeho malby obrovskou vnitřní hloubku a vyzařují intenzivně vnitřní barevné světlo. "Malířská hmota supluje u mne živou tkáň," říkal Medek. Grafické prvky na jeho "preparovaných" obrazech měly podobu vrypů, škrábanců, trhlin.

- Medek měl zvláštní vztah k barvám. Zelenou a hnědou považoval za "splácaniny" a "špíny". Naopak miloval červenou a modrou, považoval je za absolutní, nejdokonalejší. Přidával k nim zlatou a říkal, že pak působí jako z kovu, modrá ze železa a stříbra, červená ze zlata. Jeho obrazy měly i duchovní rozměr, který z něj udělal také autora velkých děl do kostelních interiérů. K nejslavnějším patří oltář v Jedovnicích na Moravě, vytvořil ale i ilustrace k Březinově poezii a k řadě dalších knih.

- Pražský rodák, jehož bratr Ivan se po listopadu 1989 stal kancléřem prezidenta Václava Havla, původně chtěl studovat přírodní vědy a biologii, nakonec ale zamířil na Akademií výtvarných umění, odkud přešel na VŠUP. V raném období maloval Medek magické figurativní obrazy. V letech 1958 až 1964 tvořil preparované obrazy, v nichž se ztratila figura a nositelem sdělení se stala barevná hmota, "mučená" i oslavovaná. Později se vrátil k figuře a v posledním období maloval cykly.

- Po krátkém uvolnění 60. let se nemocný malíř znovu dostal na index. Nemohl vystavovat, veřejné zakázky byly zamítnuty, vydanou monografii zakázali. Přesto intenzivně tvořil, snad aby dokázal, že nemoc ani mocní nad ním nezvítězí. Dnes zaujímá Medkovo dílo, které v konkurenci oficiální tvorby působilo jako zjevení, díky originalitě projevu, hloubce významu a nevšední spiritualitě v českém poválečném umění jedno z předních míst. Důkazem je i rostoucí zájem o jeho obrazy na aukcích.

- Medkovi už několik let patří primát nejdražšího českého poválečného malíře. Jeho obraz Akce I (Vajíčko), který se dnes prodal za 46 milionů korun (57 milionů s aukční přirážkou), vytvořil o desítky milionů korun nový poválečný rekord, a stal se dokonce čtvrtým nejdráže prodaným obrazem na aukcích v ČR. Vyvolávací cena byla osm milionů korun.

- Dosavadní rekordní částku za Medkův obraz zaplatil letos v únoru zájemce za obraz Akce II (Vlna) z roku 1956, který se v aukční síni Myers na americké Floridě prodal za 930.000 dolarů (asi 21,14 milionu korun). Český aukční rekord drželo do dneška plátno Zobrazení pohledu na nějakého svatého, které se koncem letošního května vydražilo za 8,9 milionu korun (s aukční přirážkou za něj nový majitel zaplatil 10,7 milionu korun).

- Více než desetimilionovou částku stály ještě další dva Medkovy obrazy, v obou případech raná surrealistická plátna. V listopadu 2015 se Květináče (Snídaně) z roku 1950 prodaly za 10,06 milionu korun, v následujícím roce pak o rok starší obraz Bez názvu II za 10,2 milionu korun. Mnohamilionové částky zaplatili zájemci také za Medkovo rané dílo z roku 1945, nazvané 2 x 2 = 5 (7,4 milionu korun v prosinci 2018) nebo Festival kruhu z roku 1962 (6,6 milionu v listopadu 2017).

 

Přehled nejdráže prodaných obrazů na aukcích v ČR (ceny jsou uvedeny s aukční přirážkou):

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (17.4 + 44.1) *

Zpět na přehled