Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Mechanizovaná rota z Žatce se již přesunula do Litvy

Mechanizovaná rota z Žatce se již přesunula do Litvy

Mechanizovaná rota z Žatce se již přesunula do Litvy

18.7.2018 08:43, Zdroj: ČTK

Praha/Vilnius - Celá mechanizovaná rota z Žatce se již přesunula na misi do Litvy. ČTK to dnes řekla mluvčí Generálního štábu Armády ČR Vlastimila Cyprisová. Do Pobaltí se postupně od 9. do 11. července přemístilo 230 vojáků a osm desítek kusů techniky, včetně obrněných vozidel Pandur. V Pobaltí rota zůstane do poloviny ledna. Od června působí také česká minometná četa v Lotyšsku. Severoatlantická aliance (NATO) vyslala posílené jednotky do Pobaltí a Polska kvůli obavám východních členů aliance z přístupu Ruska.

Základ české jednotky vyslané do Litvy tvoří 41. mechanizovaný prapor. Posílena je o ženijní četu, logistickou jednotku a zdravotníky. Vojáci a technika vyráželi do alianční předsunuté přítomnosti v Pobaltí postupně z Podbořan na Lounsku ve třech vlakových soupravách. "Celá jednotka je už v místě nasazení v Litvě," uvedla dnes Cyprisová.

Hlavní náplní českých vojáků bude v pobaltské misi výcvik spolupráce se spojeneckými jednotkami. "Budeme cvičit vše, co se týká bojové činnosti, tedy útok, obranu, přesuny, doprovody. Tedy klasické věci, co se cvičí v mechanizovaném praporu," řekl ČTK před odjezdem velitel jednotky, podplukovník Jiří Líbal. Cílem je, aby jednotky z různých zemí byly schopny v případě krize či nasazení spolupracovat. V lednu příštího roku budou čeští vojáci v Litvě vystřídáni další jednotkou 41. mechanizovaného praporu.

Pobaltská mise se stala nedávno důležitým českým politickým tématem. Vyslovili se proti ní komunisté, kteří při hlasování o důvěře podpořili menšinovou vládu ANO a ČSSD. Parlament pokračování české účasti na misi schválil.

Česká armáda již v minulosti v Pobaltí působila v rámci společné výcvikové aktivity visegrádských zemí (Česka, Slovenska, Maďarska a Polska) a pobaltských zemí (Litvy, Lotyšska a Estonska). Tříměsíčního cvičení se zúčastnilo více než 100 vojáků 74. lehkého motorizovaného praporu s 30 vozidly. Ve druhé polovině příštího roku pak budou vzdušný prostor nad Pobaltím hlídat české stíhací letouny Gripen. Podobnou misi již české letectvo absolvovalo v minulosti dvakrát.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (21.3 + 47.1) *

Zpět na přehled