Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » MD učinilo další krok k přidělení železniční zakázky RegioJetu

MD učinilo další krok k přidělení železniční zakázky RegioJetu

MD učinilo další krok k přidělení železniční zakázky RegioJetu

20.5.2013 17:33, Zdroj: ČTK

Praha - Provoz žlutých vlaků společnosti RegioJet na trati mezi Ostravou a Olomoucí přes Krnov se dále přiblížil. Ministerstvo dopravy totiž splnilo formální podmínku, kterou je vyvěšení (notifikace) záměru přidělit veřejnou zakázku na provoz této rychlíkové trati přímo ve věstníku EU. Po uplynutí roční lhůty tak může úřad se společností RegioJet podnikatele Radima Jančury podepsat smlouvu a uvedená firma pak může začít s provozem od prosince 2014, informovalo dnes ministerstvo dopravy.

Zakázku na patnáctiletý provoz se rozhodl společnosti přidělit ministr dopravy Zbyněk Stanjura poté, co úřad musel kvůli vyřazení druhého zájemce, společnosti Arriva, zrušit původní výběrové řízení.

Oznámení záměru je podle ministerstva dopravy sice nezbytný, ale čistě formální krok. Nemůže se tak stát, že by rozhodnutí ministerstva dopravy přidělit zakázku napřímo byla zpochybněno nebo zamítnuto.

Ministerstvo má nyní za sebou první kolo jednání s RegioJetem, ve kterém se obě strany dohodly na objemu přeprav a použití nových vozidel podle podmínek původního výběrového řízení, uvedl mluvčí úřadu Tomáš Neřold. Vyřešily se i původní třenice ohledně uznávání jízdních dokladů, když RegioJet avizoval ochotu uznávat jízdenky Českých drah i v situaci, kdy by druhý dopravce jízdní doklady RegioJetu neakceptoval. ČD už dříve uvedly, že jízdní doklady soukromé společnosti uznávat nebudou.

Hlavním tématem je nyní podle Neřolda dojednání problematiky vzájemných záruk. Zbývá dořešit zda a v jakém rozsahu poskytne stát RegioJetu záruky na pořízení vozidel. Ministerstvo na druhou stranu od společnosti požaduje garance, aby byl skutečně připraven ke 14. prosinci 2014 provoz na trati převzít. Jednou z možností, jak toho dosáhnout, je stanovení pokuty v řádu desítek milionů korun, kdyby společnost tuto podmínku nesplnila, dodal mluvčí. Vzájemné garance mají být součástí smlouvy o smlouvě budoucí, kterou chce úřad s dopravcem podepsat.

Výběrové řízení na nového dopravce na trati Ostrava - Opava - Krnov - Olomouc považovalo ministerstvo za pilotní projekt liberalizace železnice. Kvůli vyřazení jednoho ze dvou uchazečů o zakázku, muselo být ale řízení zrušeno. Pokud by ale mohl být tendr dokončen, RegioJet by v soutěži zvítězila, protože nabídla nižší cenu za kilometr, uvedl Stanjura. Společnost požadovala dotaci 188 korun za ujetý kilometr. Dosavadní provozovatel - národní dopravce České dráhy se soutěže nezúčastnil.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (36.4 + 43.1) *

Zpět na přehled