Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Maturanti by mohli opakovat jen tu část zkoušky, v níž propadli

Maturanti by mohli opakovat jen tu část zkoušky, v níž propadli

  Maturanti by mohli opakovat jen tu část zkoušky, v níž propadli

19.7.2011 20:10, Zdroj: ČTK

Maturanti by mohli opakovat jen tu část zkoušky, v níž byli neúspěšní, písemné práce studentů mají opravovat kantoři z jiných škol. Počítá s tím chystaná maturitní vyhláška, která je nyní v připomínkovém řízení. Ministerstvo školství tak chce upravit systém podle potřeb škol a studentů, kteří si letos vyzkoušeli jednotné maturity poprvé. Od příštího roku by také měli studenti napřed psát testy a písemky a až poté skládat ústní zkoušky. 
    

"Současný harmonogram maturitní zkoušky je značně nepružný a neodpovídá potřebám škol a žáků," konstatuje důvodová zpráva. Střední školy si například stěžovaly, že jim maturity kolidovaly s termíny přijímacích zkoušek, studentům zase se zkouškami na vysoké školy. 
    

Nově by se měly testy a písemné práce podle jednotného zadání psát v první polovině května, až poté by přišlo na řadu ústní zkoušení i klasické školní maturity z odborných předmětů. "V případě, že se zkouška skládá z více částí a žák některou část zkoušky nevykonal úspěšně, opakuje tu část zkoušky, kterou nevykonal úspěšně," stojí v návrhu nové vyhlášky. Letos to totiž je tak, že když maturant propadl třeba jen u testu, musí opakovat i písemnou práci a ústní zkoušení. 
    

Studenti si také budou moci k přijímacím zkouškám na vysoké školy vyžádat výpis s výsledky testů a písemných prací, které budou mít už v polovině května. Změny chystají úředníci i v hodnocení písemek. "(Hodnotitelé) nebudou jako dosud hodnotit písemné práce žáků své školy, ale dostanou prostřednictvím CZVV (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání, Cermat) k hodnocení písemné práce žáků jiných škol," navrhuje ministerstvo. Hodnocení tak prý bude objektivnější. 
    

Vyhláška je nyní v připomínkovém řízení, úřad ministra Josefa Dobeše (VV) by ale chtěl, aby začala platit od 30. září. Studenti, kteří budou v září skládat opravné zkoušky, tak budou maturovat ještě podle starých pravidel. 
    

Větší změny měly nastat až v roce 2014, kdy měly být například zavedeny tři povinné předměty státní maturity. Rychlé schválení školské novely poslankyň VV a KSČM, která by zakonzervovala současnou podobu státní maturity na dva roky, ale poslanci minulý týden zablokovali. Novela proto nyní míří do školského výboru.
 

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.2 + 26.6) *

Zpět na přehled