Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 19. 2. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Matěj Stropnický stanul v čele Strany zelených loni v lednu

Matěj Stropnický stanul v čele Strany zelených loni v lednu

Matěj Stropnický stanul v čele Strany zelených loni v lednu

21.10.2017 17:41, Zdroj: ČTK

Praha - Vizitka předsedy Strany zelených (SZ) Matěje Stropnického (34), který dnes oznámil, že okamžitě odstupuje z čela strany:

 

Datum a místo narození: 18. září 1983, Praha

Vzdělání: absolvoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy

Dosavadní funkce: předseda Strany zelených (od ledna 2016), člen zastupitelstva Hlavního města Prahy (od 2014), člen zastupitelstva Prahy 3 (od 2010), člen předsednictva Strany zelených (od 2010)

Kariéra: v letech 2003 až 2009 pracoval v Literárních novinách postupně jako přispěvatel, asistent šéfredaktora, redaktor a editor; v letech 2008 až 2009 byl asistentem poslankyně Olgy Zubové (původně SZ, později Demokratická strana zelených); od roku 2006 zasedá v zastupitelstvu Prahy 3, v letech 2010 až 2014 byl navíc místostarostou; od předloňských komunálních voleb je zastupitelem Prahy, zvolen byl za Trojkoalici (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN), po volbách se stal náměstkem primátorky Adriany Krnáčové (ANO), v říjnu 2015 byl z funkce odvolán

Působení v politice: do Strany zelených vstoupil v 19 letech, je řazen do levicového křídla strany; v období 2007 až 2008 byl místopředsedou Republikové rady SZ, od roku 2010 je členem předsednictva strany; od listopadu 2012 do ledna 2014 byl místopředsedou SZ

Rodina: svobodný; jeho otcem je herec, režisér, současný ministr obrany a předseda pražské organizace hnutí ANO Martin Stropnický; den před volbami oznámil, že je homosexuál, vyjádřil se tak ke spekulacím bulvárních médií

 

Ostatní:

- V 90. letech minulého století žil dlouhodobě s rodiči v Lisabonu a Římě, kde byl jeho otec velvyslancem. Studoval na tamních školách, maturoval na Francouzském lyceu v Praze.

- Ztvárnil hlavní roli ve filmu režiséra F. A. Brabce Máj (2008), hrál také v seriálu o rodině Borgiů (2011), natočeném v francouzsko-německé koprodukci.

- Už v roce 2009 ohlásil svou kandidaturu do čela Strany zelených; v souboji s Ondřejem Liškou však výrazný kritik předchozího vedení SZ v čele s Martinem Bursíkem neuspěl.

- Proti jeho zvolení náměstkem primátorky v roce 2014 vystupovali i zástupci STAN, tedy jednoho z partnerů na společné kandidátce, nakonec ale Stropnický funkci získal.

- Po volbách v říjnu 2014 měl velkou šanci usednout do křesla starosty Prahy 3, jím vedená kandidátka Žižkov (nejen) sobě totiž v městské části vyhrála. Nakonec ale koaliční smlouvu uzavřely TOP 09, ČSSD, ODS a Volba pro město a v čele žižkovské radnice tak zůstala Vladislava Hujová (TOP 09).

- Se Stropnického jménem je spojeno několik problémů v pražské koalici. Například v lednu 2015 způsobilo krizi jeho rozhodnutí nehlasovat pro koaliční návrh na vypsání desetiletého tendru na svoz odpadu. Krize, přiživená také spory o podobu pražských stavebních předpisů, vedla až k odvolání Stropnického a dalších tří radních a následně k rozpadu koalice, jež se ale na jaře 2016 dala opět dohromady, ovšem již bez Matěje Stropnického v radě.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.8 + 3.8) *

Zpět na přehled