Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 21. 3. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Marksová poprvé jednala se spořitelnou o vypořádání za sKarty

Marksová poprvé jednala se spořitelnou o vypořádání za sKarty

Marksová poprvé jednala se spořitelnou o vypořádání za sKarty

17.4.2014 12:00, Zdroj: ČTK

Praha - Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) poprvé jednala s generálním ředitelem České spořitelny Pavlem Kysilkou o případném vypořádání za předčasně ukončený projekt sKaret. Zjistila to ČTK. Ani jedna ze stran nechtěla jednání a další postup komentovat. Sociální karty, přes něž si měli lidé vybírat dávky, zavedl resort práce za exministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Spořitelna je měla provozovat do roku 2024. Zákonodárci kritizovaný projekt loni zrušili, skončí 30. dubna.

"Můžeme říct jen to, že jsme poprvé jednali v nové sestavě a dohodli se, že budeme dále jednat na pracovní úrovni," sdělila ČTK ministryně práce. Dodala, že víc říct nemůže.

Česká spořitelna své náklady za předčasné ukončení projektu loni na podzim vyčíslila na 203,8 milionu korun. Kysilka tehdy uvedl, že jeho banka bude usilovat o plnou kompenzaci od ministerstva. Mluvčí spořitelny Helena Matuszná nechtěla dnes říci, zda požadavek stále trvá a suma platí. "Mohu potvrdit, že se schůzka uskutečnila. Paní ministryně se poprvé setkala s generálním ředitelem Pavlem Kysilkou a jednali o definitivním ukončení a vypořádání projektu. Do ukončení vyjednávání nebudeme situaci komentovat," řekla ČTK mluvčí.

Podle exministra práce Rusnokovy přechodné vlády Františka Koníčka nebylo po právní stránce jasné, zda by ministerstvo mělo vůbec nějakou náhradu platit. Ukončení projektu totiž prý resort nezavinil a smlouvu se spořitelnou neporušil, zákon o konci sociálních karet připravili senátoři a přijali zákonodárci. Podle informací ČTK má stejné výsledky právní analýzy i nynější vedení ministerstva.

Spořitelna měla podle kontraktu provozovat systém nejméně 12 let. Zakázku získala v tendru. Projekt odstartoval v létě 2012. S sKartami, k nimž každý dostal povinně spořitelní konto, si lidé měli vybírat peníze z bankomatů a mohli s nimi platit v obchodech. Podle smlouvy ministerstvo práce nesmělo proti dohodnutému téměř nic podnikat a muselo se snažit o to, aby sKarty příjemci dávek používali k placení, začaly se přes ně vydávat i penze a využívaly je také další státní instituce. Projekt kritizovali politici tehdejší opozice i koalice, odbory, rada postižených, ochránci soukromí či ombudsman.

Plastikové karty převzalo 277.550 lidí, dalších 4070 je odmítlo. Naposledy stát poslal dávky a příspěvky na účty k sKartám letos v lednu. Celkem přes ně od jejich zavedení do zrušení, tedy zhruba za rok a půl protekly dávky za 18,48 miliardy korun. Systém se definitivně vypne 30. dubna. Po tomto termínu si budou lidé moci vyzvednout peníze, které jim na účtu k sociální kartě případně zbyly, zdarma v pobočkách spořitelny.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (35.1 + 15.2) *

Zpět na přehled