Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 25. 3. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Majetkový úřad státu chce studii pro bývalou věznici v U.Hradišti

Toto jsou komerční sdělení. Vz24.cz neovlivňuje obsah komerčních sdělení a není jejich autorem.

Majetkový úřad státu chce studii pro bývalou věznici v U.Hradišti

Majetkový úřad státu chce studii pro bývalou věznici v U.Hradišti

9.6.2017 14:30, Zdroj: ČTK

Uherské Hradiště - Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) vypsal veřejnou zakázku na vypracování studie využití areálu bývalé věznice v Uherském Hradišti. ČTK to dnes sdělil mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka. Část areálu věznice, která je známá hlavně krutými metodami vyšetřovatelů komunistické Státní bezpečnosti vůči politickým vězňům v 50. letech minulého století, získá podle dřívější dohody Muzeum totality. Studie by měla podle Ležatky navrhnout využití objektu také dalšími státními institucemi.

Převod areálu bývalé věznice na ÚZSVM soud schválil ke konci loňského roku. Studie by měla zajistit podklady pro hospodárný a účelný postup státu při využití objektu. "Záměrem je vybudování Muzea totality a posouzení možností využití zbývající části areálu bývalé věznice pro umístění státních institucí v Uherském Hradišti tak, aby navrhované prostory splnily prostorové požadavky každé konkrétní státní instituce a současně aby budova byla plně využita," uvedl Ležatka. Podle dřívějších informací s věznicí počítá jako se svým budoucím sídlem zdejší soud.

Jediným kritériem pro výběr autora studie bude výše ceny, nabídky mohou zájemci podávat do 3. července. Vítěz soutěže bude mít od účinnosti podepsané smlouvy na vypracování studie 75 dní. Podrobné informace k výběrovému řízení jsou na webu ÚZSVM.

Muzeum totality obsadí v bývalé uherskohradišťské věznici odhadem čtvrtinu prostor. Napříč třemi podlažími bude mít k dispozici asi 2000 metrů čtverečních. Jde o části objektu, kde se nachází kaple, samotky a přilehlé chodby s místnostmi. V objektu vzniknou dvě stálé expozice, Muzeum totalitních režimů věnované historii věznice a Železná opona zobrazující komunistickou propagandu. Expozice ve věznici společně připraví Moravské zemské muzeum a Slovácké muzeum v Uherském Hradišti.

Starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha (ODS) v dubnu řekl ČTK že poté, co bude jasno o využití věznice, začnou práce na projektu oprav areálu. Záleží ale podle něj na tom, zda nová vláda po podzimních sněmovních volbách naváže na aktivity současného kabinetu, nebo plány s věznicí uloží k ledu. Na loňském memorandu o spolupráci ve věci budoucího využití věznice se shodly vedle místní radnice a ÚZSVM také Zlínský kraj, okresní soud a ministerstva kultury, financí a spravedlnosti.

Nápravné zařízení v centru města přijalo první delikventy krátce po svém vzniku na konci 19. století. Svému účelu věznice sloužila do roku 1960. V budově byly poté kanceláře a sklady, potom byla prázdná a chátrala. Další záměry na její využití se neuskutečnily, nyní v její části uchovává spisy soud.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (6.1 + 48.3) *

Zpět na přehled