Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 4. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Magistrát spolu s akademiky přestavil koncepci Smart Prague

Magistrát spolu s akademiky přestavil koncepci Smart Prague

Magistrát spolu s akademiky přestavil koncepci Smart Prague

5.6.2017 13:09, Zdroj: ČTK

Praha - V oblasti technologií se chce Praha v dalších letech zaměřit například na inteligentní řízení dopravy, elektromobilitu, energetické úspory, chytré a ekologické využití odpadů nebo sběr a analýzu dat. Vyplývá to z koncepce Smart Prague do roku 2030, kterou dnes představila primátorka Adriana Krnáčová (ANO) spolu se zástupci městské firmy Operátor ICT a akademické sféry. V tomto volebním období město vyhradilo na takzvané smart projekty částku 600 milionů korun, některé už běží nebo se na nich pracuje. Koncepci kritizuje zastupitelský klub Pirátů.

"Praha je ve srovnání s jinými městy v evropském regionu celkem vepředu, protože si zřídila vlastní společnost, aby implementovala prvky smart," uvedla primátorka s odkazem na firmu Operátor ICT, kterou magistrát agendou Smart Prague pověřil koncem minulého roku.

Peníze, které vedení Prahy letos na projekty smart city vyhradilo, Operátor ICT nemusí vyčerpat. Skepticky se k projektu staví pražští zastupitelé za Piráty, kteří se na informační technologie dlouhodobě zaměřují. Mohlo by podle nich jít o podobně předražený plán, jako byla karta opencard. "Město zde slibuje technologické eldorádo, když jeho vedení neřeší ani tak základní problémy jako vlastní web," doplnil předseda zastupitelského klubu Pirátů Jakub Michálek. Primátorka spojení s opencard odmítá.

Nová koncepce zahrnuje priority města z hlediska technologií v období do roku 2030. Jedná se o šest obecně formulovaných oblastí, kde Praha chce využít zahraničních zkušeností k zajištění lepší a efektivnější správy města a k usnadnění života obyvatel. Jsou jimi mobilita, chytré budovy a energie, turistický ruch, zpracování odpadů, zlepšení života pro obyvatele a datová oblast.

Podle Vladimíra Zadiny z Operátora ICT chce město do přípravy co nejvíce zapojit Pražany. Na stránkách smartprague.eu mohou již nyní navrhovat vlastní projekty. "Ty nejlépe hodnocené budeme realizovat," uvedl Zadina. Na přípravě chytrých řešení bude Praha intenzivně spolupracovat s ČVUT a Karlovou univerzitou.

V rámci smart city chce metropole využívat technologie pro zlepšení života obyvatel Prahy. Zavedení projektů má na starosti městská firma Operátor ICT, která je zodpovědná i za chod karty MHD lítačka i dožívající opencard. Zatím město spustilo v pilotním provozu první chytré lavičky a solární odpadkové koše za několik milionů korun. Pražská opozice a nezisková organizace Transparency International (TI) v minulosti Operátora ICT označila za "černou díru", ve které mohou mizet stovky milionů korun bez dostatečné veřejné kontroly.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (2.3 + 12.5) *

Zpět na přehled