Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 18. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Madeta patří k největším českým mlékárnám, přijde o pětinu mléka

Madeta patří k největším českým mlékárnám, přijde o pětinu mléka

Madeta patří k největším českým mlékárnám, přijde o pětinu mléka

7.6.2019 09:53, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr informací o jihočeské mlékárně Madeta, která od července přijde zhruba o pětinu dodávek mléka:

 

- Společnost Madeta patří k největším výrobcům mléčných produktů v České republice, denně zpracuje zhruba 950.000 litrů suroviny ve čtyřech závodech v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci a Pelhřimově. Ztráta 200.000 litrů z přibližně 630.000 litrů, které jí dodává Mlékařské a hospodářské družstvo JIH, je tedy pro hospodaření jihočeského podniku velmi výrazná.

- Nyní oznámené ukončení části dodávek je pokračováním dlouhodobého obchodního sporu mezi oběma stranami, který provázelo kolísání podílu družstva JIH na zásobování Madety. Zatímco v roce 2002 dodávalo mlékárně 70 procent suroviny, v roce 2010 to byla jen polovina. Nyní družstevníci dodávali zhruba dvě třetiny mléka zpracovávaného Madetou.

- Již v roce 2004 zkomplikovalo družstvo výrazně situaci Madety, když začalo vyvážet mléko do Německa, kde vyjednalo lepší výkupní cenu. Jihočeská mlékárna tehdy přišla o třetinu dodávek. Podobná situace se opakovala také na přelomu let 2007 a 2008, kdy družstvo kvůli požadavku na vyšší výkupní cenu opakovaně pohrozilo výpovědí významné části dodávek. Nakonec se ale tehdy obě strany dohodly.

- Zájmy vedení Madety a družstva se dostaly do konfliktu i v otázce prodeje 36 procent akcií firmy, které původně vlastnil státní Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond a jež mělo podle výsledků tendru původně koupit družstvo. Do věci se vložil i tehdejší ministr zemědělství Jaroslav Palas (ČSSD), který v létě 2002 prodej akcií mlékárny pozastavil. Podíl nakonec v prosinci 2003 získaly Jihlavské mlékárny a později skončil v rukou Milana Teplého, většinového vlastníka Madety.

- Teplý, který působil v někdejších Jihočeských mlékárnách od poloviny 70. let, se začátkem roku 1990 díky vnitropodnikovým volbách stal generálním ředitelem firmy, která zamířila do kupónové privatizace. V roce 1997 pak koupil většinový podíl ve společnosti od Investiční a poštovní banky. "Já měl zastavené všechno... 11 let jsem to splácel," vzpomínal Teplý, který časem Madetu ovládl. Formálně vlastní 95 procent akcií společnost Faltha Investment z Britských Panenských ostrovů.

- Základy Madety položili začátkem 20. století zemědělci z okolí Tábora, kteří založili Mlékárenské družstvo Táborské (MDT, odtud současný název). Po druhé světové válce byly mlékárenské podniky na jihu Čech znárodněny a vznikly dva velké závody, Jihočeské mlékárny v Českých Budějovicích a Madeta v Táboře. V 60. letech byly nakonec sloučeny. V roce 1991 pak byla založena akciová společnost Jihočeské mlékárny, zařazená do kuponové privatizace. V dubnu 2002 změnila jméno na Madeta.

- V roce 2016 měla Madeta, která zaměstnává 1500 lidí, zisk po zdanění 371,2 milionu korun a konsolidované tržby 5,25 miliardy korun. Výsledky za roky 2017 a 2018 ještě nezveřejnila. Pro letošní rok plánovala tržby přes šest miliard.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (43.8 + 30.8) *

Zpět na přehled