Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Rittig vypovídal čtyři hodiny na policii, na novináře nereagoval

Rittig vypovídal čtyři hodiny na policii, na novináře nereagoval

Rittig vypovídal čtyři hodiny na policii, na novináře nereagoval

18.9.2013 14:40, Zdroj: ČTK

Praha - Policie dnes vyslechla lobbistu Iva Rittiga jako svědka v kauze Jany Nagyové, exšéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS). Výslech trval přes čtyři hodiny. Rittig, kterého policie podezírá z účasti ve zločinecké skupině složené z podnikatelů a lobbistů, na dotazy shromážděných novinářů nereagoval ani při příchodu, ani při odchodu z pražského sídla Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Kvůli výpovědi přijel Rittig do Prahy z Monaka, kde trvale žije. K policejní budově dopoledne přijel v doprovodu své advokátky Karolíny Babákové. Chvíli před nimi dorazil pěšky druhý Rittigův advokát, bývalý vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula. Ten byl nakonec jediným člověkem z Rittigova okolí, jenž médiím na místě poskytl alespoň strohé informace.

"Pan Rittig podal svědeckou výpověď tak, jak slíbil. A to je vše, co vám k tomu můžu sdělit," uvedl při odchodu z výslechu. Rittig ho následoval s kamennou tváří a okamžitě nasedl do přistaveného auta.

Státní zástupce Pavel Komár novinářům obsah výslechu rovněž nechtěl prozradit, prohlásil ale, že policie Rittiga pravděpodobně předvolá znovu.

Sdílnější byl advokát Eduard Bruna, který zastupuje Nagyovou. "Padaly otázky na schůzky pana Rittiga s paní Nagyovou, ale nic záporného ve vztahu k mé klientce jsem se nedověděl... Ptali se i na rebelující poslance, ale on to všechno víceméně staví do roviny přátelských, osobních vztahů. Nikoliv, že by se pletl do politiky," popsal právník.

Rittiga zmiňuje policejní usnesení o zahájení trestního stíhání v kauze Nagyové, která se týká údajného podplacení tří exposlanců ODS výměnou za složení mandátu a také zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování zaměstnanců úřadu vlády a Nečasovy manželky.

Kriminalisté se podle usnesení k oběma případům dostali na základě prověřování podezření na údajnou zločineckou skupinu složenou z podnikatelů a lobbistů. Kromě Rittigova jména se v policejních dokumentech objevují jména lobbisty Romana Janouška a Tomáše Hrdličky. Detektivové se ale zajímali také o to, zda tyto lidi nekryl bývalý Rampulův náměstek na Vrchním státním zastupitelství v Praze Libor Grygárek.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (32.4 + 48.6) *

Zpět na přehled