Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » LN: České dráhy chtějí objednat dalších devět vlaků Railjet

LN: České dráhy chtějí objednat dalších devět vlaků Railjet

LN: České dráhy chtějí objednat dalších devět vlaků Railjet

27.5.2013 08:09, Zdroj: ČTK

Praha - České dráhy chtějí zadat výrobu dalších devíti vlakových souprav Railjet za zhruba 2,8 miliardy korun. Jsou to zbývající stroje z kontraktu na celkem 16 rychlíkových vlaků, který státní dopravce dojednal před dvěma roky se švýcarskou firmou Siemens bez výběrového řízení. Napsaly to dnes Lidové noviny.

"Nejprve začala výroba sedmi vlaků, nyní můžeme potvrdit výrobu dalších. Práce pro ně je a potřebujeme je," řekl deníku mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský s poukazem na vysoké stáří nynějších rychlíkových vagonů. O spuštění výroby první sedmikusové série podle kontraktu ze září 2011 rozhodla dozorčí rada Českých drah loni v srpnu.

Proti záměru nakoupit celkem 16 souprav za zhruba pět miliard korun bez tendru protestoval plzeňský výrobce kolejových vozidel Škoda Transportation. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) záměr Českých drah schválil, jeho verdikt však minulý měsíc zrušil Krajský soud v Brně. ÚOHS se tak musí tímto případem znovu zabývat.

Dráhy opakovaně uvedly, že dohodnutá cena za 16 souprav 200,5 milionu eur (nyní 5,2 miliardy Kč) byla výjimečně výhodná. Dopravce měl nabídku od rakouských drah, které u Siemensu objednaly celkem 67 vlaků, zjistily ale, že 16 z nich nepotřebují. Vypsání výběrového řízení podle Šťáhlavského bránil také omezený čas, po který nabídka platila.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (38.2 + 2.0) *

Zpět na přehled