Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Lithium se loni před volbami stalo předmětem politických sporů

Lithium se loni před volbami stalo předmětem politických sporů

Lithium se loni před volbami stalo předmětem politických sporů

18.12.2018 14:40, Zdroj: ČTK

Praha - Základní informace o připravované těžbě lithia v ČR (policie dnes zasahuje ve státním podniku Diamo, nejspíše v souvislosti s lithiem):

 

- Spory ohledně těžby lithia vypukly poté, co loni 2. října tehdejší ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) podepsal se společností European Metals Holdings (EMH) memorandum o porozumění, týkající se možné těžby na Cínovci. Na místě nyní provádí průzkum společnost Geomet na základě licence, kterou získala v roce 2010. Loni byla licence ministerstvem životního prostředí prodloužena. Geomet patří od roku 2012 EMH registrované v Austrálii. Podpis memoranda krátce před volbami vzbudil pozornost politiků.

- Už 3. října prezident Miloš Zeman na návštěvě Ústeckého kraje řekl, že v těžbě lithia by se měl angažovat státní podnik. Byla by to podle něj záruka, že prostředky zůstanou v ČR. Ministerstvo průmyslu poté zveřejnilo obsah dokumentu, který obsahuje tři okruhy dohody - závazek "maximalizovat možnosti" dalšího zpracování lithia v ČR, vůli spolupracovat s českými vědci na nejúplnějším zpracování rudy a možnost, že se stát kapitálově zapojí do těžby.

- Opoziční komunisté přišli 6. října s požadavkem na svolání mimořádné sněmovní schůze k těžbě lithia. Podpořilo je ANO, k žádosti se připojili také někteří poslanci ČSSD a SPD. Ostře se o memorandu vyjádřil šéf ANO, nynější premiér Andrej Babiš, jenž je označil za "krádež ČSSD za bílého dne". Podle tehdejšího volebního lídra sociální demokracie Lubomíra Zaorálka ale postupoval ministr Havlíček v rámci toho, co umožnily předchozí kroky mistra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

- Havlíček 8. října odmítl tvrzení Babiše a komunistů, že na základě dokumentu hrozí mezinárodní arbitráž. Memorandum podle něj neznamenalo pro ČR závazky. O lithiu pak 1. října hlasovala vláda, která hlasy ministrů za ČSSD a KDU-ČSL zamítla návrh ANO zrušit memorandum. Ve stejný den se těžbou zabýval Senát, který vyzval politiky zejména z ANO a KSČM, aby nenadřazovali politické zájmy a způsob vedení volební kampaně nad zájmy ČR.

- Kvůli lithiu se 16. října, čtyři dny před začátkem voleb, sešla mimořádně Sněmovna. Poslanci přijali usnesení, ve kterém požádali vládu, aby zrušila platnost memoranda. Tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že se o postupu poradí s právníky. EMH v říjnu oznámila, že její zájem o těžbu trvá, firma chtěla o projektu jednat s novou vládou. Společnost také uvedla, že chce dostát závazkům z memoranda a že už jednala se státním podnikem Palivový kombinát Ústí a připravuje jednání se státním podnikem Diamo.

- Po volbách do Sněmovny předseda vítězného hnutí ANO Babiš 29. října řekl, že memorandum je podle něj neplatné. Prohlásil také, že zatím neví, jak by situaci řešil, a že chce počkat na analýzu, jejíž vypracování slíbil dosluhující premiér Sobotka. Po jmenování menšinové Babišovy vlády nový ministr průmyslu Tomáš Hüner letos 11. ledna řekl, že MPO neplánuje zrušení memoranda a že resort vyhodnocuje, co by takový krok znamenal.

- Po jednání s EMH a její dceřinou firmou Geomet oznámil 25. ledna Hüner, že ČR uzavře s EMH dodatek k memorandu. Premiér Babiš 30. ledna Hünera kritizoval za to, že jednání s vládou nekonzultoval, a ministrovi dal za úkol předložit vládě analýzu, že je memorandum neplatné. Koncem ledna pak Babiš řekl, že memorandum je nesmyslné a neplatné. Zopakoval to i po jednání vlády s tím, že případných soudních sporů ani arbitráží ze strany EMH se neobává.

- Hüner následně začátkem března oznámil, že firmě zaslal výpověď memoranda, EHM na to reagovala oznámením, že nadále připravuje případnou těžbu u Cínovce. Vypovězení memoranda podle ní nehraje roli, EMH má totiž v lokalitě přednostní právo k těžbě. Začátkem října EMH oznámila, že získala od českých úřadů povolení zahájit 13 průzkumných vrtů, které jsou důležitým krokem v rámci studie proveditelnosti projektu.

- Premiér Babiš ale v reakci na oznámení EMH řekl, že klíčová povolení - posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA), stanovení dobývacího prostoru a povolení hornické činnosti - zatím vydána nejsou. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže podle něj Babiše také zkoumá podmínky, za kterých vláda uložila státnímu podniku Diamo, aby hájil vlastnická práva státu v oblasti strategických nerostných surovin.

- Dnes kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu zasahují ve státním podniku Diamo. Podle zdroje webu Euro.cz se vyšetřování týká veřejné soutěže na výkup pozemků u Cínovce určených pro budoucí těžbu lithia.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (9.0 + 25.4) *

Zpět na přehled