Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Lídrem a kandidátem ČSSD na premiéra bude šéf strany Sobotka

Lídrem a kandidátem ČSSD na premiéra bude šéf strany Sobotka

Lídrem a kandidátem ČSSD na premiéra bude šéf strany Sobotka

24.8.2013 14:20, Zdroj: ČTK

Praha - Volebním lídrem ČSSD a kandidátem na premiéra bude předseda strany Bohuslav Sobotka. Potvrdil to ústřední výkonný výbor sociální demokracie. Rozhodnutí je zároveň určitým vzkazem prezidentovi Miloši Zemanovi, který naznačil, že by předsedou vlády nemusel nutně jmenovat šéfa vítězné strany.

Tou by se podle průzkumů měla stát právě ČSSD, která dlouhodobě vede žebříčky voličských preferencí. Ve volbách by mohla získat třetinu hlasů.

O potvrzení lídra rozhodovali sociální demokraté v tajném hlasování na návrh místopředsedy strany Zdeňka Škromacha, který je označován za Zemanova přívržence. Sobotka, který ve svém projevu vyzýval k potřebě jednoty strany, ale možnost sesazení odvrátil. Získal podle dostupných informací 86 hlasů, proti sobě měl 51 členů výboru.

Zeman již dříve prohlásil, že premiérem jmenuje "představitele" strany, která volby vyhrála. To vyvolalo spekulace o tom, že by se jím v případě očekávaného vítězství ČSSD nemusel stát Sobotka, ale například statutární místopředseda strany Michal Hašek, který má k Zemanovi blíže.

Hradní kancléř Vratislav Mynář posléze v jednom z rozhovorů řekl, že by prezidentovo rozhodování mohl ovlivnit i počet preferenčních hlasů, které jednotliví kandidáti dostanou.

"Podle mého názoru na to bude dávat důraz především vedení vítězné strany. A bylo by hloupé, kdyby tak neučinilo, protože by se mělo řídit vůlí voličů a nikoli pouze vůli stranických funkcionářů," odpověděl tento pátek prezident na dotaz, jestli bude dávat důraz na preferenční hlasy. V posledních sněmovních volbách přitom Hašek dostal o 1219 preferenčních hlasů více než Sobotka. Oba letos mají kandidovat opět v Jihomoravském kraji.

Sobotka dal ve svém projevu ke členům výboru najevo, že by v případě zisku třetiny hlasů měl mít přednost vznik menšinové vlády ČSSD. Za možnou označil i spolupráci s levostředovými subjekty, Stranu práv občanů - zemanovci ale označil za "komerční" a otevřenou koalici s KSČM zapovídá sociálním demokratům několikrát potvrzené usnesení jejich sjezdu.

 

Sobotka: ČSSD nesmí podlehnout pocitu favorita voleb

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka varoval stranu, aby nepodlehla pocitu favorita voleb. V projevu k ústřednímu výkonnému výboru sociální demokracie dnes také opětovně odmítl možnost povolební koalice s TOP 09 nebo s ODS. Volebním sloganem strany má být: "Prosadíme dobře fungující stát", potvrdil Sobotka dosavadní informace.

ČSSD by měla podle svého předsedy už před volbami vyslat jasný signál, že dá v případě vítězství přednost programovému spojenectví, které umožní nápravu vládnutí ODS a TOP 09. Sobotkův projev tak navazoval na páteční prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že v případě uzavření koalice mezi ČSSD a TOP 09 by nejmenoval premiérem žádné z těchto stran, protože by takovou koalici považoval za zradu na jejich voličích.

Sociální demokraté jsou dlohodobě v podle průzkumů jednoznačnými favority sněmovních voleb a neměli by podle Sobotky tomuto pocitu podlehnout. "Volby neprohrávají voliči, strany si je prohrávají samy," uvedl Sobotka. Vyzval také stranu k jednotě, kterou voliči chtějí vidět.

 

ČSSD má schválené kandidátní listiny pro volby

ČSSD má definitivně schválené kandidátní listiny pro předčasné volby do Sněmovny. Odsouhlasil je dnes ústřední výkonný výbor strany. Její šéf Bohuslav Sobotka povede sociální demokraty opět na jihu Moravy, následován místopředsedou Michalem, Haškem, který je označován za jeho rivala. V Praze bude lídrem odborový předák Jaroslav Zavadil, ve čtyřech krajích pak jejich hejtmani.

V jižních Čechách to bude Jiří Zimola, v Plzeňském kraji Milan Chovanec, v Karlovarském kraji opět Josef Novotný a na Vysočině nestraník Jiří Běhounek. V Pardubickém kraji je jedničkou na kandidátce starosta Holic Ladislav Effenberk.

V ostatních regionech jsou v čele kandidátek dosavadní poslanci. Na severu Moravy je to místopředseda strany a Sněmovny Lubomír Zaorálek, v Královéhradeckém kraji Hana Orgoníková, v Libereckém kraji bývalý skokan na lyžích Pavel Ploc, kteří byli lídry i ve sněmovních volbách před třemi lety.

Staronovým lídrem je v Olomouckém kraji místopředseda poslanců ČSSD Roman Váňa, v minulých volbách se jím stal po odstoupení někdejšího předsedy Sněmovny Miloslava Vlčka. Středočeským lídrem bude nyní další místopředseda Sněmovny a stínový ministr obrany Jan Hamáček, v Ústeckém kraji Jaroslav Foldyna a ve Zlínském Antonín Seďa.

Z ostatních stran mají o svých kandidátech jasno zatím jen komunisté. ODS má své lídry představit podle úřadujícího předsedy strany Martina Kuby do konce příštího týdne, TOP 09 je chce schválit do 5. září.
Pokud prezident Miloš Zeman v souladu se svými dosavadními prohlášeními vyhlásí volby na 25. a 26. října, bude nutné kandidátky odevzdat nejpozději 17. září.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (26.5 + 5.0) *

Zpět na přehled