Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Liberecký kraj zvýší svou majetkovou účast v ČSAD Liberec

Liberecký kraj zvýší svou majetkovou účast v ČSAD Liberec

Liberecký kraj zvýší svou majetkovou účast v ČSAD Liberec

26.3.2019 18:10, Zdroj: ČTK

Liberec - Liberecký kraj zvýší úpisem nových akcií svou majetkovou účast v dopravní společnosti ČSAD Liberec, kde loni na podzim získala krajská společnost Autobusy LK majoritní podíl. Liberecký kraj získal darem 200 akcií podniku, teď svůj podíl zvýší kapitalizací pohledávky v hodnotě 1,664 milionu korun. Dalších 17,787 milionu korun ve formě finančního vkladu a kapitalizace pohledávky vkládá krajská firma Autobusy LK. Základní kapitál společnosti se tak zvýší více než trojnásobně na 28,345 milionu korun, rozhodli dnes krajští zastupitelé.

"Cílem všech těchto kroků je konsolidace firmy a uzavření smlouvy o dopravní obslužnosti k 1. lednu 2020. Všechny kroky, které teď podnikáme, by měly společnost stabilizovat jak majetkově, tak její fungování," řekl ČTK náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj), který návrh do zastupitelstva předkládal. Pohledávky, které kraj kapitalizuje, jsou vlastně pokuty udělené v posledních letech ČSAD Liberec za nedodržování jízdních řádů a standardů veřejné dopravy. "Rozhodně to ale neznamená, že bychom je firmě odpustili," dodal Sviták.

Liberecký kraj se už předloni kvůli dlouhodobým problémům se zajištěním regionální autobusové dopravy rozhodl založit vlastní dopravní společnost, která by alespoň na části území veřejnou dopravu zajišťovala. Jako nejjednodušší a nejlevnější variantu doporučili odborníci nákup akcií existující firmy. Nejdál se dostala jednání s ČSAD Liberec. Kraj chtěl za 14,353 milionu korun odkoupit 86 procent akcií od majoritního vlastníka. Dalších 20 milionů se chystal do firmy investovat. Plány ale zablokoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Kraj se pak rozhodl založit novou dopravní firmu Autobusy LK, která loni na podzim balík akcií ČSAD Liberec koupila. Kraj dosud držel 200 akcií dopravce, které dostal od původního majoritního vlastníka. Zbylých zhruba 14 procent patří městům a obcím, z toho polovinu má Liberec. Po zvýšení základního kapitálu úpisem nových akcií se akciový podíl společnosti Autobusy LK zvýší téměř na 90 procent, bezmála šest procent akcií bude patřit Libereckému kraji, obcím zůstanou čtyři procenta. Společnost Autobusy LK jim nabídla odkup jejich akcií. Většina měst a obcí na to už podle Svitáka přistoupila.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (7.6 + 23.4) *

Zpět na přehled