Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 26. 3. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Liberecký kraj může získat 200 akcií ČSAD Liberec zadarmo

Liberecký kraj může získat 200 akcií ČSAD Liberec zadarmo

Liberecký kraj může získat 200 akcií ČSAD Liberec zadarmo

16.4.2018 16:08, Zdroj: ČTK

Liberec - Liberecký kraj může zadarmo získat 200 akcií dopravní společnosti ČSAD Liberec. Kraji je nabídla Liberecká automobilová doprava (LIAD), která ve firmě drží téměř 86 procent akcií. Kraj chtěl celý majoritní balík od hlavního akcionáře na konci loňského roku koupit za 14,353 milionu korun, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) však obchod zablokoval. Teď může kraj část akcií získat darem. Krajští radní už jeho přijetí schválili. Poslední slovo ale budou mít zastupitelé, řekl dnes ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

LIAD nabídl kraji jen zlomek z 76.380 akcií, které vlastní. Dar je v nominální hodnotě 20.000 korun. Pokud by se Liberecký kraj skutečně díky daru stal akcionářem ČSAD Liberec, usnadnilo by mu to cestu k plánovanému nákupu.

Podle opozičního zastupitele Stanislava Mackovíka (KSČM) ale právě darování akcií může být jedním z důvodů proč 5. dubna na Krajském úřadě v Liberci a také v sídle ČSAD Liberec zasahovali policisté z národní centrály proti organizovanému zločinu. Vyžádali si veřejně dostupné materiály, jako jsou zápisy z jednání rady a zastupitelstva, ale také například e-maily členů rady a některých úředníků, obviněn nikdo nebyl.

Mackovíkovi se také nelíbí, že darovací smlouvu na akcie ČSAD Liberec, bude krajské zastupitelstvo projednávat až 24. dubna, na stůl ji už ale dostane podepsanou. Hejtman ji podepsal už na konci března na základě rozhodnutí krajské rady. Podle Půty to však nic neznamená. "Obávali jsme se, že by si to pan Wasserbauer (majoritní vlastník LIAD) mohl rozmyslet, ve smlouvě je ale podmínka, že nabude platnosti až poté, co majetkový vstup do firmy schválí zastupitelé a také valná hromada společnosti ČSAD Liberec," řekl Půta.

Liberecký kraj stálo loni zajištění veřejné autobusové dopravy 300 milionů korun, letos už to bude vzhledem k dalšímu růstu mezd 329 milionů. Kvůli větší kontrole nákladů loni zastupitelé schválili založení vlastního dopravce. Nákup akcií existující dopravní společnosti je pro kraj levnější než zakládat firmu "na zelené louce". Proti se však postavil ÚOHS, podle kterého musí kraj na plánovaný nákup akcií dopravní společnosti ČSAD Liberec vypsat veřejnou soutěž. Poradci kraje jsou však přesvědčeni i tom, že je to v rozporu s evropským právem. "Navíc, pokud by kraj opravdu vypsal soutěž, bylo by to účelové, protože vítěz by byl předem známý. Akcie může prodat jen jejich vlastník a nikdo jiný," dodal Půta.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (22.9 + 49.3) *

Zpět na přehled