Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Liberecký kraj chce nulové mýtné na silnici I/38 z Jestřebí

Liberecký kraj chce nulové mýtné na silnici I/38 z Jestřebí

Liberecký kraj chce nulové mýtné na silnici I/38 z Jestřebí

20.3.2019 12:30, Zdroj: ČTK

Liberec - Liberecký kraj chce nulové mýtné na silnici I/38 z Jestřebí na Českolipsku na hranici se Středočeským krajem. Obává se zvýšeného provozu na krajských komunikacích, kam by se kamiony po zpoplatnění trasy pravděpodobně přesunuly. Novinářům to dnes řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Zhruba 26 kilometrů dlouhý úsek z Jestřebí na Mladou Boleslav je jedním z 14 nových úseků silnic první třídy v celkové délce 900 kilometrů, které chce od 1. ledna 2020 ministerstvo dopravy nově zpoplatnit.

Po silnici I/38 míří kamiony z Mladé Boleslavi přes Českou Lípu a Nový Bor směrem na Rumburk a do Německa nebo směrem na Děčín a obráceně. "V tom úseku existuje objízdná trasa srovnatelně dlouhá a zhruba stejně rychlá přes Jablonné v Podještědí, Mimoň a Mnichovo Hradiště," řekl Půta. Hrozí tak podle něj, že by se se zavedením mýta výrazně zvýšil kamionový provoz na krajských silnicích druhých a třetích tříd, které na takovou zátěž nejsou stavebně ani technicky připravené. "Velká část náhradní trasy navíc prochází intravilány obcí jak v Jablonném, tak v Mnichově Hradišti a především v Mimoni, kde kamiony jezdí přímo centrem," dodal hejtman.

V Libereckém kraji je do mýtného zahrnuta ještě silnice I/35 z Turnova na Jičín, tam se ale kraj podle hejtmana mýtnému nebrání. Pro tranzitní kamionovou dopravu tam mnoho možností vyhnout se mýtu není. "Tam budou objízdné trasy možná řešit nějací místní dopravci, ale pro kamion na trase přes Evropu tam podle našeho názoru žádná reálná objízdná trasa není. Tam si moc neumíme představit, že by to zpoplatněné nebylo," řekl Půta. V současné době jsou na území Libereckého kraje zpoplatněné jen úseky dálnice 10 od Mladé Boleslavi po Ohrazenice a rychlostní silnice I/35 od Ohrazenic přes Liberec do Bílého Kostela.

Elektronické mýtné pro kamiony nad 3,5 tuny bylo v Česku spuštěno v roce 2007, systém funguje na více než 1400 kilometrech dálnic a vybraných částech silnic první třídy. Od roku 2020 se systém rozšíří o více než 900 kilometrů na silnice první třídy. O konkrétních úsecích, kde bude nulová sazba, mohou rozhodnout kraje a obce. Současnou mikrovlnnou technologii nahradí od příštího roku satelitní systém. V tendru na provozovatele zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll s nabídkou 10,75 miliardy korun za desetiletý provoz systému.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (13.5 + 33.3) *

Zpět na přehled