Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Liberec dostal za chybné tendry pro šampionát pokutu 6,55 mil.Kč

Liberec dostal za chybné tendry pro šampionát pokutu 6,55 mil.Kč

Liberec dostal za chybné tendry pro šampionát pokutu 6,55 mil.Kč

30.5.2011 15:32, Zdroj: ČTK

Liberec dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 6,55 milionu Kč za chyby v tendrech souvisejících s mistrovstvím světa v klasickém lyžování v roce 2009. Je to nejvyšší pokuta, jakou dosud úřad za chyby v zakázkách uložil. Město tendry nezákonně dělilo. Úřad to dnes uvedl v tiskové zprávě. Hodnota zakázek, které ÚOHS zkoumal, činila kolem jedné miliardy korun. 
   

 ÚOHS našel chyby v šesti ze sedmi řízení, které s Libercem vedl. Celkem zkoumal 72 veřejných zakázek. Rozhodnutí zatím nejsou pravomocná. Město se proti nim může odvolat k předsedovi ÚOHS. 
   

 Podle náměstka pro ekonomiku Jiřího Šolce je věc pro město nepříjemná. "Před nedávnem jsme museli zaplatit tři miliony korun za zakázku na odpady, a nyní další pokuta. O tom, že je správní řízení vedeno, samozřejmě víme, doufal jsem jen v jiné vyústění," reagoval na rozhodnutí ÚOHS Šolc. Vedení města podle něj bude teprve zvažovat další postup. "Měli bychom využít všech možností, které nám zákon dává k tomu, abychom tuto pokutu odvrátili, snížili či alespoň oddálili její zaplacení. Na zaplacení takto vysoké částky v napjatém městském rozpočtu peníze nejsou a budeme muset hledat cesty, jak to řešit," řekl ČTK Šolc. 
   

 Úřad zahájil správní řízení na základě kontroly, kterou provedl v březnu 2009. Zahájil 11 řízení, které později sloučil do sedmi. Podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje šlo o nejnáročnější sérii správních řízení, jakou kdy úřad řešil, zejména vzhledem k neobvykle vysokému počtu zakázek. 
    

V naprosté většině z více než sedmdesáti posuzovaných zakázek zjistil ÚOHS porušení zákona spočívající v úmyslném rozdělení předmětu veřejné zakázky pod zákonem stanovené finanční limity. "Zadavatel v těchto zakázkách nepoužil předepsané typy zadávacích řízení, čímž mohl výrazně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," uvedl Rafaj. Podle něj město svým jednáním znemožnilo účast v zakázkách širšímu okruhu dodavatelů, a podstatně tak narušilo soutěžní prostředí. 
    

Při ukládání sankcí bral ÚOHS v potaz zejména značný rozsah a závažnost pochybení. Mezi polehčující okolonosti podle Rafaje patří organizační i finanční náročnost tak ojedinělé akce, jakou je mistrovství světa. 
   

 Nejzávažnější porušení zákona nastalo při zadávání 27 zakázek spojených s budováním sportovního areálu Ještěd. Zakázky za téměř 700 milionů Kč získaly STRABAG, SYNER, oaza-net, EUROVIA CS, Regionální stavební a ELPROINVEST. Město zejména nezákonně dělilo zakázky na více tendrů. Dostalo za to pokutu pět milionů. Ve dvou zakázkách úřad pochybení neshledal. 
  

  V řízení, které se týkalo třinácti zakázek spojených s budováním sportovního areálu Vesec za 260 milionů korun byly chyby u 12 případů. Liberec za to dostal pokutu jeden milion. Chyby byly i v tendrech na vybudování metropolitní internetové sítě, v zakázkách na projektovou dokumentaci nebo na dodávku sněžných pásových vozidel pro skokanský areál Ještěd a pro běžecký areál ve Vesci.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (47.2 + 0.6) *

Zpět na přehled