Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Liberec dostal od ÚOHS rekordní pokutu tři miliony Kč za tendr

Liberec dostal od ÚOHS rekordní pokutu tři miliony Kč za tendr

Liberec dostal od ÚOHS rekordní pokutu tři miliony Kč za tendr

6.5.2010 15:01, Zdroj: ČTK

Liberec dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rekordní pokutu tři miliony korun. Důvodem jsou závažná pochybení v miliardovém tendru na svoz a nakládání s odpadem a diskriminace potenciálních uchazečů o zakázku. ČTK to dnes řekl předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Pokuta není pravomocná, město se může odvolat a podat rozklad právě k předsedovi ÚOHS. Liberec odvolání chystá.

"V současné chvíli se touto věcí zabývají naši právníci. Nicméně trváme na tom, že k žádnému pochybení nedošlo a budeme se odvolávat," řekl ČTK mluvčí magistrátu Martin Korych.

Pokuta je druhá nejvyšší, jakou kdy antimonopolní úřad za chyby ve veřejné zakázce uložil. Sankce je zároveň nejvyšší, jakou kdy za pochybení u veřejné zakázky dostali zástupci správy či samosprávy.

Město podle Rafaje nesprávně vyloučilo společnost AVE odpadové hospodářství a firmu SITA CZ. Nabídka AVE přitom činila 823 milionů korun a byla o více než 300 milionů levnější než nakonec vybraná nabídka společnosti .A.S.A Liberec.

Liberec totiž podle ÚOHS stanovil podmínky, jejichž část diskriminovala potenciální zájemce s lepšími nabídkami. Město po uchazečích požadovalo, aby předložili souhlas Libereckého kraje k provozování sběrného dvora. Tento požadavek ale podle antimonopolních úředníků neměl žádný praktický význam pro samotný obsah zakázky.

V tendru tak mohly uspět pouze firmy, které tento souhlas v minulosti již dostaly, nebo sběrný dvůr opravdu provozují, a nikdo jiný. Diskriminovány tak byly ty firmy, které souhlas v době zahájení tendru neměly, ale které by případně mohly předložit výhodnější nabídku a dotyčný souhlas získat později. A to i proto, že vítěz tendru měl začít poskytovat své služby městu od začátku července, tedy rok po vypsání tendru.

Město zároveň diskriminovalo ty firmy, které v době vypsání výběrového řízení neměly v Liberci své provozovny, tedy sběrný dvůr a administrativní budovu. Firmy by přitom mohly do začátku plnění smlouvy tyto náležitosti zajistit. "Tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky, neboť jeho důsledkem bylo rovněž omezení soutěžního prostředí.

Správní řízení v této věci zahájil antimonopolní úřad z vlastního podnětu na konci loňského roku. Nijak přitom nesouvisí s kontrolou, kterou ÚOHS u libereckého magistrátu podnikl v loňském roce ohledně zakázek týkajících se pořádání mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci. Ve správních řízeních týkajících se zakázek souvisejících s lyžařským šampionátem dosud ÚOHS nerozhodl.

 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 2.33, počet hlasů: 3.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.1 + 39.7) *

Zpět na přehled