Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 15. 11. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Lesy ČR vypsaly náhradní lesnické tendry, uzávěrka je 3. ledna

Lesy ČR vypsaly náhradní lesnické tendry, uzávěrka je 3. ledna

Lesy ČR vypsaly náhradní lesnické tendry, uzávěrka je 3. ledna

20.11.2017 13:28, Zdroj: ČTK

Hradec Králové - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vypsal náhradní tendry na jednotkách, na nichž mu lesnické firmy předčasně vypověděly smlouvy ztrátové v důsledku lesních kalamit. Nabídky firmy mohou odevzdávat do 3. ledna. Nové smlouvy by se měly uzavírat v březnu. Pro ČTK to dnes uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

Celkem se bude soutěžit 109 zakázek na lesní práce, souhrnný objem dřeva k těžbě bude asi 8,7 milionu metru krychlových. Mezi 109 soutěžených zakázek podnik zahrnul i tři zrušené zakázky z aktuálně hodnoceného pětiletého tendru 2018+. Celkem tendr 2018+ původně obsahoval 52 soutěží na lesnické práce.

Firmy Lesům ČR začátkem října vypověděly 76 procent kontraktů na lesnické práce, prodej dřeva a těžbu. Z celkem 127 dotčených územních jednotek ke konci letošního roku skončí smlouvy na 96. Do nalezení nových partnerů Lesy ČR na dotčených jednotkách zajistí těžbu zejména prostřednictvím veřejných aukcí.

Možnost ukončit smlouvy bez sankce k 31. prosinci 2017 daly Lesy ČR firmám na základě usnesení vlády z 25. září. Firmy se tak mohly zbavit pro ně ztrátových dlouhodobých smluv. Ztráty začaly firmy vykazovat, když kvůli nadbytku dřeva na trhu z větrných a kůrovcových kalamit začaly padat ceny dřeva. Firmy přitom musely při platbách Lesům ČR vycházet z cen, které nabídly v soutěžích v minulých letech v době stability cen.

Firmy ve státních lesích pracují na základě pětiletých tendrů, které jsou každý rok vypisovány na pětinu území Lesů ČR. Vypovězené kontrakty se týkají smluv, které měly končit postupně k 31. prosinci let 2018, 2019, 2020 a 2021.

Původně chtěl podnik vypsat náhradní tendry začátkem listopadu, ale vše musel odsunout kvůli bouři Herwart, která ve státních lesích 29. října poničila asi 1,5 milionu metru krychlových dřeva. Kalamitní dřevo z vichřice zásadně změnilo objemy dřeva k těžbě a změnilo i objemy na navazujících pěstebních prací. "Prakticky hotové zadávací dokumenty jsme museli stopnout a znovu je vrátit k přepracování na lesní správy," řekl dříve ČTK generální ředitel LČR Daniel Szórád.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že kdyby Lesy ČR trvaly na smlouvách, mohlo by to mnoho firem přivést do existenčních problémů s velkými dopady na zaměstnanost a stabilitu sektoru. Připustil, že předčasné ukončení smluv bude mít negativní dopad na zisky podniku. Ministerstvo ani Lesy ČR odhad ztrát pro státní podnik dosud neuvedly.

Nejvíce smluv ke konci roku skončí společnosti PETRA, všech 16. Všechny své kontrakty na lesnické práce a těžbu vypověděly také například firmy 1. písecká lesní a dřevařská, ACLESIA, LDF Rožnov, LST, PROGLES, a firma T.E.P.Z. Firma Uniles z holdingu Agrofert vypověděla 13 kontraktů a dalších 13 si ponechala. Firma Kloboucká lesní si z 11 kontraktů nechala tři a Stora Enso Wood Products Ždírec si ze 14 nechala pět.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.9 + 25.8) *

Zpět na přehled