Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Lesy ČR: Výnosy za dřevo budou příští rok díky tendrům rekordní

Lesy ČR: Výnosy za dřevo budou příští rok díky tendrům rekordní

Lesy ČR: Výnosy za dřevo budou příští rok díky tendrům rekordní

5.11.2010 07:07, Zdroj: ČTK

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) bude mít příští rok díky jednoročním tendrům rekordní výnosy za prodej dřeva ve výši 10,1 miliardy korun. Při současném snížení přímých nákladů o třetinu na 2,45 miliardy korun se kladné saldo hospodaření LČR v roce 2011 zvýší meziročně o tři miliardy korun na 7,66 miliardy korun. Novinářům to dnes řekl generální ředitel Lesů ČR Svatopluk Sýkora. Jednoroční tendry vypsané LČR ovšem kritizují menší dřevozpracující firmy a ekologové.

"Předběžné výsledky ukazují, že pokud je LČR dovoleno prodávat státní dřevo za tržních podmínek, dokážou pro stát vygenerovat rekordní zisk," uvedl Sýkora. Jednoroční tendry na práce a prodej dřeva ve státních lesích v roce 2011 se v současné době vyhodnocují, přičemž výsledky mají být oznámeny v závěru listopadu. Hodnota zakázky je zhruba 2,44 miliardy korun.

Do soutěží o kontrakty na 108 územních jednotkách se přihlásilo 67 lesnických firem, které podaly celkem 1189 nabídek. Na všech 108 územních jednotek podalo nabídku pět firem. Nejvíce nejlepších nabídek má podle předběžných výsledků společnost České dřevařské závody Praha, která uspěla ve 36 ze 108 jednotek. Druhé místo patří firmě LST (28 zakázek) a třetí post obsadila společnost Less&Forest (16).

Vítězné lesnické firmy budou v lesích dělat těžbu a pěstební práce. Pokácené a změřené kmeny firmy od podniku za vysoutěženou cenu koupí a dál je budou zpracovávat a prodávat. Vítězové tendrů budou muset minimálně pětinu objemu čtvrtletně vytěžené dřevní hmoty nabídnout na tuzemský veřejný trh se dřevem, tedy obchodovat s ním na burze.

Nyní se ve státních lesích hospodaří podle systému tendrů na roky 2008 až 2010, jejichž platnost vyprší v závěru letošního roku. Těžařské firmy podle něj prodávají polovinu vytěženého dřeva, druhou polovinu dřeva prodávají Lesy ČR.

Jednoroční tendr je jakýmsi nouzovým řešením a má zabránit přerušení lesních prací po 1. lednu 2011. Původní obří desetiletý tendr v hodnotě 16 miliard korun, který kritizovali politici, ekologové, lesníci a výhrady k němu měl i antimonopolní úřad, totiž Lesy ČR zrušily v polovině letošního května.

I nynější jednoroční tendr vyvolal kritiku ze strany ekologů a menších dřevozpracujících firem. Tendry u antimonopolního úřadu napadla Asociace českých a moravských dřevozpracovatelů (AČMD). Podle AČMD jsou v tendrech Lesů ČR zvýhodněny velké těžebně-zpracovatelské firmy proti pilám, které se nezabývají těžební a pěstební činností.

"Pokud by se (antimonopolní) úřad rozhodl tendr opět pozastavit, tak reálně hrozí, že dosažení pozitivní efekty budou zmařeny. Lesy ČR mají v příštím roce historickou šanci, že budou moci poprvé za celou dobu své existence prodávat sto procent dřeva za stoprocentní tržní ceny," upozornil Sýkora, podle něhož tendry byly velmi transparentní a otevřené.

LČR zároveň slíbily, že letos aktualizují střednědobou i dlouhodobou koncepci těžby tak, aby bylo možné včas připravit a vyhlásit novou zakázku na lesní práce s účinností od 1. ledna 2012.

V minulosti byly tendry LČR předmětem tvrdých sporů mezi lesnickými firmami a státním podnikem. LČR firmy původně nevybíraly v řádných tendrech, jak to státním podnikům ukládá zákon. Antimonopolní úřad na to dokonce udělil firmě výjimku. Na začátku roku 2006 po konzultaci s Evropskou komisí své stanovisko změnil.

Lesům ČR patří polovina lesů v zemi. Od ledna do září vykázaly hrubý zisk 2,42 miliardy korun. Za stejné období loni měl podnik hrubý zisk 280 milionů korun. V příštím roce by podle propočtů vedení LČR měl zisk i díky novým tendrům vzrůst na více než pět miliard korun. Nárůst zisku firma zdůvodňuje úsporami a růstem cen dříví.

Přehled nejlepších nabídek

Název firmy Počet zakázek
České dřevařské závody Praha a.s. 36
LST a.s. 28
Less&Forest s.r.o. 16
Jihozápadní dřevařská a.s. 8
1. písecká lesní a dřevařská 3
Kloboucká lesní s.r.o. 3
Dřevařská lesnická s.r.o. 2
Lesní společnost Královský Hvozd 2
Lesní společnost Železná Ruda a.s. 2
Lesy Pelhřimov a.s. 1
Lesostavby Frýdek-Místek 1
LDF Rožnov a.s. 1
Arboles s.r.o. 1
Progles s.r.o. 1
Uniles a.s. 1
Petra s.r.o. 1
Lesní společnost Přimda a.s. 1
CELKEM 108


 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (25.4 + 38.6) *

Zpět na přehled