Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Lesy ČR vyhlásily tendry na těžbu v lesích v roce 2011

Lesy ČR vyhlásily tendry na těžbu v lesích v roce 2011

Lesy ČR vyhlásily tendry na těžbu v lesích v roce 2011

17.9.2010 07:15, Zdroj: ČTK

Státní podnik Lesy České republiky včera vyhlásil jednoroční tendry na práce ve státních lesích v roce 2011. Hlavním kritériem pro výběr vítěze má být nabídnutá cena. Novinářům to dnes řekl Svatopluk Sýkora, generální ředitel firmy, které patří polovina lesů v zemi. Hodnotu roční zakázky odhaduje zhruba na 2,5 miliardy korun. Původní obří víceletý tendr v hodnotě 16 miliard korun, který kritizovali politici, ekologové, lesníci a výhrady k němu měl i antimonopolní úřad, Lesy ČR zrušily v polovině letošního května.

Podnik v letošním roce také aktualizuje střednědobou i dlouhodobou koncepci těžby tak, aby bylo možné včas připravit a vyhlásit novou zakázku na lesní práce s účinností od 1. ledna 2012. Chybějící dlouhodobou koncepci v minulosti kritizovala stavovská sdružení v oboru.

Jednoroční tendry se ve 108 lesnických celcích uskuteční již podle čerstvě zpřísněného zákona o zadávání veřejných zakázek. Ten vylučuje z účasti ve veřejných soutěžích firmy s akciemi na majitele. Lesnické firmy koupí od státu dřevo a budou ho samy dále zpracovávat a obchodovat s ním. Vítězové tendrů budou muset minimálně pětinu objemu vytěžené dřevní hmoty nabídnout na tuzemský veřejný trh se dřevem.

Nyní se ve státních lesích hospodaří podle systému tendrů na roky 2008 až 2010, jejichž platnost vyprší v závěru letošního roku. Těžařské firmy podle něj prodávají polovinu vytěženého dřeva, druhou polovinu dřeva prodávají Lesy ČR. Pravidla zrušených tendrů počítala s tím, že asi 90 procent dřeva prodají samy těžařské firmy.

Výběr firem pro těžbu ve státních lesích provázejí problémy již řadu let. LČR je původně nevybíraly v řádných tendrech, jak to státním podnikům ukládá zákon. Antimonopolní úřad na to dokonce udělil firmě výjimku. Na začátku roku 2006 po konzultaci s Evropskou komisí své stanovisko změnil.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (43.8 + 32.2) *

Zpět na přehled