Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 21. 6. 2018

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Lesy ČR posunuly podání nabídek do miliardového tendru na 20.září

Lesy ČR posunuly podání nabídek do miliardového tendru na 20.září

Lesy ČR posunuly podání nabídek do miliardového tendru na 20.září

27.8.2017 14:20, Zdroj: ČTK

Hradec Králové - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) posunul termín podání nabídek do třímiliardového tendru na lesní práce a těžbu z 5. na 20. září. Důvodem jsou aktuální změny na trhu se dřevem, kdy kvůli kůrovcovým a srpnovým větrným kalamitám je na trhu přebytek dřeva, a není tak snadné určit jeho budoucí cenu. ČTK to dnes řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Tendry 2018+ se týkají pětiny území státních lesů a jsou pětileté. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

Zájemci o zakázku od Lesů ČR musejí v nabídce stanovit cenu dřeva, což pro ně v nynější situaci není jednoduché. Z nabídnuté ceny se pak vychází po celou dobu pětiletého kontraktu. "Proto jsme prodloužili termín podání nabídek a učinili jsme tak vstřícný krok vůči potenciálním dodavatelům, aby byli schopni stanovit reálné ceny dříví. Coby zadavatel zakázky máme podle zákona právo prodloužit termín podání nabídek," uvedla Jouklová.

Současný přebytek dřeva ve střední Evropě a pokles ceny dřeva podle ní vyvolaly velké škody v lesích po větrné smršti v Polsku a rozsáhlé nucené těžby kalamitního kůrovcového dříví v Rakousku, Německu i Česku. Srpnové vichřice nadělaly velké škody i v českých lesích.

Vítězové tendrů by měli začít ve státních lesích pracovat od 1. ledna 2018. I přes prodloužení termínu podání nabídek má podnik podle Jouklové dostatečnou časovou rezervu na posouzení a hodnocení nabídek tak, aby mohly práce začít 1. ledna. Nejzazším termínem pro uzavření smluv by podle mluvčí měla být polovina ledna.

Odhadovaná hodnota tendru 2018+ je přes 2,8 miliardy korun, objem dřeva k těžbě je 5,1 milionu metrů krychlových. Předmětem soutěže je 52 územních jednotek. Hodnoticím kritériem, po splnění kvalifikačních požadavků, je nabídnutá cena.

Z 52 jednotek se u 29 soutěží o takzvanou komplexní zakázku. Vítěz tendru dělá pěstební práce i těžbu a se dřevem následně obchoduje. Komplexní zakázka o odhadovaném objemu 2,3 miliardy korun je nejhodnotnější a firmy o ni mají největší zájem. U deseti jednotek se soutěží o zakázku na těžbu s prodejem dřeva v hodnotě prací 152 milionů korun a u 13 jednotek jde o soutěž pouze na pěstební práce v hodnotě 337 milionů korun.

Do loňského tendru 2017+ o 48 jednotek se přihlásilo 36 firem, které podaly 313 nabídek. O zakázky se podělilo 14 firem. Vítězná firma Petra a s ní propojená společnost T.E.P. HOLZ uzavřely 13 kontraktů. Firma Uniles uspěla na deseti jednotkách a Progles na šesti.

Lesy ČR většinu prací v lesích i prodej dřeva zadávají soukromým firmám prostřednictvím každoročních pětiletých tendrů zhruba pro pětinu území. Pro LČR je tento systém zadávání zakázek zdrojem miliardových zisků.

Zdeněk Rychtera kš

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (9.8 + 28.5) *

Zpět na přehled