Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Lesy ČR do konce října v zisku 5,3 mld., šéf firmy v pátek končí

Lesy ČR do konce října v zisku 5,3 mld., šéf firmy v pátek končí

Lesy ČR do konce října v zisku 5,3 mld., šéf firmy v pátek končí

29.11.2012 15:41, Zdroj: ČTK

Hradec Králové - Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vytvořil za prvních deset měsíců letošního roku zisk 5,3 miliardy korun, což bylo na úrovni stejného období loni. Generální ředitel podniku Svatopluk Sýkora v pátek na základě dříve podané rezignace končí. Spolu s ním ve firmě ke konci listopadu končí i personální ředitelka Jitka Věková a výrobně technický ředitel Vladimír Krchov. ČTK to dnes řekl mluvčí LČR Zbyněk Boublík.


V souvislosti s odchodem generálního ředitele podnik v tiskové zprávě uvedl, že Lesy ČR za čtyři roky pod Sýkorovým vedením v součtu vydělaly 14 miliard korun a sumu volných peněz k použití pro státní rozpočet zvedly o 10,3 miliardy korun na 15,8 miliard Kč. Za celý letošní rok podnik čeká nárůst zisku o čtyři procenta na dosud nejvyšších 5,5 miliardy korun a v roce 2013 plánuje překročit šest miliard korun. Do Sýkorova nástupu do čela podniku měly LČR roční zisky v řádech stamilionů korun.

Na místo generálního ředitele ministerstvo zemědělství tento týden vypsalo výběrové řízení. Zájemci mají přihlášky podávat do 17. prosince. Od 1. prosince bude podnik dočasně řídit dosavadní ekonomický ředitel firmy Michal Gaube. Důvody rezignace Sýkora ani LČR dosud neuvedli. Ze Sýkorova týmu ještě ve firmě vedle Michala Gaube zůstává obchodní ředitel Zdeněk Sýkora.

Zastupováním personálního ředitele bude na dobu jednoho měsíce pověřena stávající vedoucí personálního odboru Jitka Tlapáková. Úsek výrobně technického ředitele bude mít na dobu jednoho měsíce na starosti stávající pracovník úseku Pavel Indra. Indra byl dříve krajským ředitelem LČR v Šumperku a také prezidentem České asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH). Za působení v asociaci byl kritikem některých kroků LČR.

Lesy ČR za Sýkorova působení významně změnily obchod se dřevem a tendry na lesní práce. Lesnické firmy, které vyhrály tendry, provádějí ve státních lesích pěstební práce a těžbu. Pokácené dřevo od podniku za v tendru nabídnutou cenu kupují a dál ho mohou zpracovávat a prodávat. Kritici tvrdí, že systém vede firmy do existenčních problémů. Podnik to odmítá s tím, že firmy ceny v soutěži nabízejí dobrovolně.

Sýkorovo vedení bylo často kritizováno. Na jaře Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) oznámil, že při kontrole v LČR zjistil porušení zákona u dvou veřejných zakázek. Policie podle deníku E15 v zakázkách na informační technologie LČR vyšetřuje, jak skončilo 340 milionů korun z plateb za zakázky u neprůhledných zahraničních firem, které mají konta ve Švýcarsku. Zakázkami LČR se zabývá také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Vedení podniku kritizovali rovněž politici. LČR nařčení z pochybení odmítaly s tím, že vždy postupovaly podle zákonů.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (3.5 + 45.4) *

Zpět na přehled