Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Lesy ČR do konce dubna zvýšily zisk o miliardu na 1,4 mld. korun

Lesy ČR do konce dubna zvýšily zisk o miliardu na 1,4 mld. korun

Lesy ČR do konce dubna zvýšily zisk o miliardu na 1,4 mld. korun

2.6.2010 13:34, Zdroj: ČTK

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) za první čtyři měsíce letošního roku zvýšil hrubý zisk meziročně o více než jednu miliardu korun na 1,4 miliardy korun. Tržby podniku v tomto období vzrostly o 40 procent na 3,2 miliardy korun. ČTK to dnes řekl mluvčí LČR Zbyněk Boublík. LČR patří polovina lesů v zemi.

"Pozitivní výsledek hospodaření je dán zejména poklesem nákladů podniku jako efektu realizovaných úsporných a optimalizačních opatření v rámci restrukturalizačního programu přijatého vedením podniku na jaře 2009," uvedl generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora. K růstu zisku podle něj přispěla i optimalizace struktury a objemu těženého dříví a zlepšení jeho průměrné prodejní ceny.

Výsledek hospodaření z hlavních činností podniku, tedy bez zisku z prodeje nemovitostí a bez zisku z finančních operací, činil do konce dubna 1,2 miliardy korun. Růstu podnik dosáhl podle Boublíka přesto, že začátkem roku musel likvidovat kalamitní škody z konce roku 2009 způsobené v lesích těžkým sněhem.

Podnik uvedl, že zisku dosáhl bez toho, že by musel omezit výdaje na takzvané veřejně prospěšné funkce lesa a na řádnou péči o les. "Na tyto účely LČR vynaložily za první čtyři měsíce 270 milionů korun, a to například na úpravu vodních toků, rekonstrukci lesních cest, výstavbu cyklostezek a pěších stezek," uvedl Boublík.

Loni LČR podle předběžných propočtů zvýšily hrubý zisk z předloňských 707 milionů na 770 až 780 milionů korun. Tržby měly kolem osmi miliard korun.

Nyní LČR připravují vypsání mnohamiliardového tendru na prodej dřeva a lesnické práce, podle nějž by firmy měly ve státních lesích hospodařit od roku 2011. Původní tendr, který kritizovali politici, ekologové, lesnické firmy a výhrady k němu měl antimonopolní úřad, LČR zrušily v polovině května.

Nyní se ve státních lesích hospodaří podle systému tendrů na roky 2008 až 2010. Těžařské firmy si prodávají polovinu vytěženého dřeva, druhou polovinu dřeva si prodávají Lesy ČR. Pravidla zrušených tendrů počítala s tím, že asi 90 procent vytěženého dřeva si prodají těžařské firmy. Zbývající desetinu dřeva měli vítězové tendrů prodávat přes veřejné trhy, například komoditní burzu či elektronickou aukci.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (37.4 + 39.3) *

Zpět na přehled