Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Lesy ČR dají na pěstební činnost dvě mld. Kč, stejně jako loni

Lesy ČR dají na pěstební činnost dvě mld. Kč, stejně jako loni

Lesy ČR dají na pěstební činnost dvě mld. Kč, stejně jako loni

1.4.2011 07:15, Zdroj: ČTK

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) hodlá dát letos do nových výsadeb a na další pěstební činnosti téměř dvě miliardy korun. Stejnou částku vynaložil na obnovu lesa i loni. ČTK o tom dnes informoval mluvčí firmy Zbyněk Boublík. Před rokem 2010 podnik v průměru na pěstební činnosti dával zhruba 1,7 miliardy korun. LČR patří polovina lesů v zemi.

Do samotných nových výsadeb by letos mělo jít 660 milionů korun. LČR letos plánují zalesnit téměř 11.000 hektarů. Výsadba nových stromků se právě nyní naplno rozbíhá a celkem by měli dělníci vysázet téměř 63 milionů sazenic ve více než 40 druzích. Dalších 2500 až 3000 hektarů hodlají Lesy ČR zalesnit takzvanou přirozenou obnovou. Vedle nových výsadeb pěstební činnost zahrnuje zejména pečování o mladé porosty a jejich ochranu například proti okousání zvěří.

Jarní výsadba nových stromků představuje 90 procent veškerého ročního zalesňování a skončí nejpozději koncem května. Druhá fáze zalesňovacích prací začne na podzim, kdy se vysazují hlavně listnaté dřeviny. Lesy ČR pro zvýšení pestrosti lesů využívají k obnově i zdomácnělé druhy dřevin, mezi které patří například douglaska. Letos podnik plánuje její vysazení na asi 50 hektarech.

Zákon ukládá vlastníkům lesů začít s obnovou lesa do dvou let od vzniku holiny. "Lesy ČR však zalesňují plochy vzniklé po těžbách většinou ještě v roce těžby," uvedl generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora. Dodal, že nyní sázené stromy se dožijí dospělosti až ve 22. století. Náklady na pěstební činnost podnik hradí ze svých výnosů.

Loni LČR dosáhly rekordního zisku 3,13 miliardy korun před zdaněním. Předloni činil 784 milionů korun. Podnik nyní připravuje vypsání tendru na lesní práce od roku 2012.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (12.4 + 30.1) *

Zpět na přehled