Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Lesům ČR za leden až květen klesl zisk o 29 pct na 1,61 mld Kč

Toto jsou komerční sdělení. Vz24.cz neovlivňuje obsah komerčních sdělení a není jejich autorem.

Lesům ČR za leden až květen klesl zisk o 29 pct na 1,61 mld Kč

Lesům ČR za leden až květen klesl zisk o 29 pct na 1,61 mld Kč

12.7.2018 11:34, Zdroj: ČTK

Hradec Králové - Státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) za letošní leden až květen klesl hrubý zisk o 29 procent na 1,61 miliardy korun z 2,26 miliardy korun ve stejném období loni. Průběžné výsledky podnik zveřejnil na svém webu. Kvůli zhoršenému hospodaření způsobenému kůrovcovou kalamitou podnik podle dnešní MF Dnes odložil chystanou stavbu nového sídla v Hradci Králové zhruba za půl miliardy korun. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

Tržby Lesů ČR za vlastní výrobky a služby za prvních pět měsíců roku klesly o 16 procent, tedy o 755 milionů korun na 3,9 miliardy korun. Těžba dřeva vzrostla o pětinu na 3,9 milionu metrů krychlových.

Do zisku i tržeb Lesů ČR se negativně promítá významné snížení cen dřeva, kterého je kvůli kůrovci a živelním kalamitám na trhu velký přebytek. Dříví se prodává za méně peněz také kvůli jeho nízké kvalitě. Ve vyšší těžbě se odráží snaha podniku zpracovat kalamitní dřevo co nejrychleji. Podnik také zastavil u smrků a borovic úmyslné těžby zdravého, tedy dražšího dřeva.

Roli v tvorbě zisku hraje i to, že podnik ke konci roku 2017 lesnickým firmám umožnil na základě usnesení vlády ukončit bez sankcí pro ně nevýhodné víceleté smlouvy na těžbu a prodej dřeva. Ze smluv vzešlých z náhradních tendrů má podnik výnosy nižší. Pro letošní rok Lesy ČR kvůli tomu již dříve odhadly dopad do snížení zisku asi o miliardu korun.

Nové sídlo Lesů ČR s půdorysem stromu by mělo být největší administrativní dřevostavbou v ČR. Podnik projekt chystá od roku 2015, hotovo mělo být v roce 2020. Lesy ČR nyní chtějí získat všechna povolení ke stavbě a připravit dokumentaci pro tendr. Pak se projekt zmrazí. "Okamžité zastavení prací by znamenalo zmaření dosud vynaložených prostředků. Příprava výstavby zatím stála 28 milionů korun, ve stavu rozpracování je další plnění zakázky za 16 milionů korun," citovala MF Dnes pověřeného ředitele LČR Tomáše Pospíšila. Hospodářské výsledky podniku podle něj neodpovídají tomu, aby mohl nyní do sídla investovat stovky milionů korun. Obnovení projektu záleží na vývoji trhu a cen dřeva.

Loni Lesům ČR klesl čistý zisk o 26 procent na 3,08 miliardy korun z předloňských 4,16 miliardy korun. Představovalo to nejnižší zisk za posledních sedm let. Snížení zisku Lesy ČR přičetly hlavně poklesu tržeb za dříví o 722 milionů korun a zvýšením tvorby rezerv o 206 milionů korun.

Lesy ČR většinu prací v lesích i prodej dřeva zadávají soukromým firmám prostřednictvím každoročních pětiletých tendrů zhruba pro pětinu území. Největšími obchodními partnery Lesů ČR jsou skupina Uniles z holdingu Agrofert a dále firmy Stora Enso Wood Products Ždírec, Kloboucká lesní, Lesní společnost Ledeč nad Sázavou a Jihozápadní dřevařská.

 

Hospodaření Lesů ČR v letech 2010 až 2018:

Zdroj: Lesy ČR

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (1.1 + 2.2) *

Zpět na přehled