Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Lessy se vrací do služebního poměru, Česko má dva policejní šéfy

Lessy se vrací do služebního poměru, Česko má dva policejní šéfy

Lessy se vrací do služebního poměru, Česko má dva policejní šéfy

3.12.2013 20:56, Zdroj: ČTK

Praha - Bývalý policejní prezident Petr Lessy, jehož trestní stíhání pravomocně zastavil soud, se po roce a čtvrt vrátil do služebního poměru. Rozhodl o tom dnes ministr vnitra v demisi Martin Pecina, který zrušil verdikt svého předchůdce Jana Kubiceho o Lessyho propuštění. Česko tak má aktuálně dva policejní prezidenty - Lessyho a jeho nástupce Martina Červíčka. Policii bude zatím dál řídit Červíček. Pecina očekával, že odstoupí. Červíček se však dobrovolně své funkce vzdát nechce. Ministr tak bude muset dvojvládí řešit ve správním řízení.

Červíček Pecinu vyzval, aby vzniklou situaci v čele policie řešil zákonnými prostředky, tedy ve správním řízení. Naznačil, že ministr postupuje proti němu, protože odmítl jeho návrhy na personální změny v policii. Pecina chtěl podle Červíčka odvolat šéfy protikorupční policie a krajských ředitelství ve Zlínském, Olomouckém a Jihočeském kraji. Červíček mu však nevyhověl. Pecina Českému rozhlasu řekl, že nikdy nenavrhoval Červíčkovi výměnu olomouckého šéfa policie, u ostatních prý jisté výhrady měl.

Policii podle Červíčka řídí policejní prezident, který má odpovědnost za personální opatření, a má tedy také právo odmítnout představy ministra vnitra. S Pecinou se prý v posledních týdnech například neshodli na tom, zda má být Milan Komárek i nadále šéfem protikorupčního útvaru. Červíček za ním stojí a domnívá se, že Pecina nemůže jeho působení objektivně zhodnotit.

Protože Červíček nechce odstoupit, Pecina zahájí správní řízení, ve kterém bude zkoumat, zda byl Červíček do funkce ustaven v souladu se zákonem. Do doby, než se stav dvojvládí vyřeší, bude Lessy na dovolené. Pecina připomněl, že Červíček se už dříve opakovaně vyjádřil v tom smyslu, že pokud bude Lessy navrácen do funkce, vyvodí z toho důsledky a nebude na funkci lpět.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky by současná vláda v demisi neměla rozhodovat o policejním prezidentovi. Připustil, že jde o složitý problém a pozůstatek minulé vlády. Ministr by ale podle sociálnědemokratického předsedy neměl v posledních týdnech svého působení měnit šéfa policie. Předseda lidovců Pavel Bělobrádek míní, že současná situace je důsledkem minulého vedení ministerstva. Exministr vnitra Jan Kubice se prý neměl do odvolání Lessyho vůbec pouštět. Hnutí ANO pak s postupem Peciny a návratem Lessyho souhlasí.

Lessyho propustil ze služebního poměru loni v srpnu tehdejší ministr Kubice poté, co policejního prezidenta obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů ze zneužití pravomoci a pomluvy. Lessy údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Obvodní soud však následně Lessyho zprostil viny, odvolací pražský městský soud pak trestní řízení zcela zastavil s argumentem, že ve stejné věci již bylo rozhodnuto v kázeňském řízení.

Podle Peciny nemělo být trestní stíhání proti Lessymu vůbec zahájeno, tím pádem prý neměl být ani propuštěn. Zasáhnout však může ještě nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman s případným dovoláním.

Obžaloba tvrdila, že Lessy v září 2011 předal své mluvčí anonym na Vaňka a pověřil ji, aby dokument poskytla novináři Práva. Následně v rozhovoru pro deník uvedl, že jeden z údajných členů takzvaného Toflova gangu Rudolf Setvák "zametal" jako pracovník policejní inspekce oznámení na Vaňka. Lessy se hájil tím, že své mluvčí žádné materiály s pokynem, aby je předala novináři, nedal. Redaktor se ho prý na Vaňka sám telefonicky dotazoval.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (8.2 + 17.1) *

Zpět na přehled