Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 22. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Lessy odmítl průtahy při vyšetřování údajné korupce ve VV

Lessy odmítl průtahy při vyšetřování údajné korupce ve VV

Lessy odmítl průtahy při vyšetřování údajné korupce ve VV

20.5.2011 16:03, Zdroj: ČTK

Útvar odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) postupuje podle policejního prezidenta Petra Lessyho při vyšetřování kauzy údajné korupce ve Věcech veřejných (VV) standardně a bez průtahů. Lessy na dnešní tiskové konferenci tak odmítl podezření, o němž informovaly dnešní Hospodářské noviny (HN), tedy že vedení protikorupčního útvaru vyšetřování údajných úplatků Víta Bárty poslancům Kristýně Kočí a Jaroslavu Škárkovi záměrně brzdilo. Podle Lessyho jde o cílený útok na ÚOKFK. 
    

Postup útvaru přitom podle HN prověřuje na základě podnětu bývalých náměstků šéfa ÚOKFK Zdeňka Tomicy a Tomáše Krůla policejní inspekce. Podle podnětu bývalých náměstků prý například začali detektivové případ vyšetřovat až po týdnu, napsal list. Lessy řekl, že ho informace v médiích znepokojily, a obrátil se proto na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Zeptal se ho, zda v této nebo souvisejících kauzách státní zastupitelství nezaregistrovalo nestandardní postup a průtahy ze strany policie. 
  

  Dozorová státní zástupkyně podle Lessyho konstatovala, že vyšetřování má standardní průběh a že žádné průtahy nezaznamenala. Jde tak podle něho o cílený útok na protikorupční útvar. Vedení ÚOKFK zároveň vyjádřil důvěru. "Policie České republiky se určitě nenechá zviklat těmito cílenými útoky," řekl policejní prezident novinářům. 
   

 Oba bývalí náměstci také podle listu tvrdí, že chtěli případ vyšetřovat jako korupci ihned poté, co se informace o podezření z korupce začátkem dubna objevily v tisku. Šéf útvaru Tomáš Martinec ale podle HN kauzu předal specialistům na daňové úniky. 
  

  "Případní pachatelé tak mohli mít možnost připravit si řádně svou obhajobu, vytvořit i smlouvy, které by měly vzbudit dojem legálního jednání, připravit si další prostředky pro obhajobu," napsali bývalí náměstci podle listu ve svém podnětu inspekci. Deník připomněl, že oba náměstci jen pár dní po vypuknutí skandálu VV u protikorupční policie skončili. 
   

 Vyšetřování případu jako daňového úniku je podle HN přitom sporné, nemířilo by totiž na Bártu, který tvrdí, že šlo o půjčky, ale naopak na poslance, protože údajný úplatek za loajalitu nezdanili. "Navíc není možné, aby policie poslankyni Kočí a kolegu Škárku stíhala pro nezdanění úplatku. Zatajení příjmů z korupce nebo jiných zločinů před finančním úřadem totiž není trestné," napsal deník. 
   

 Lessy to dnes označil za zavádějící tvrzení s tím, že médiím nepřísluší hodnotit, které oddělení protikorupčního útvaru by mělo kauzu vyšetřovat. Je záležitostí vedení ÚOKFK, kterému oddělení případ přidělí, uvedl.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (33.4 + 22.4) *

Zpět na přehled