Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Lessy obvinil Kalouska ze zastrašování, ministr žádá důkazy

Lessy obvinil Kalouska ze zastrašování, ministr žádá důkazy

Lessy obvinil Kalouska ze zastrašování, ministr žádá důkazy

12.7.2012 21:17, Zdroj: ČTK

Praha - Policejní prezident Petr Lessy oznámil, že také jemu kvůli kauze kolem nákupu letounů CASA telefonoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyčítal mu prý postup policie v této věci. Některé jeho výroky chápal i jako zastrašování vyšetřovatelů případu. V dalších telefonátech se prý ministr omluvil. Lessy to řekl při jednání bezpečnostního výboru sněmovny.

Kalousek policejního prezidenta v rozhovoru pro ČTK vyzval k předložení důkazů dokládajících jeho tvrzení. Pokud Lessy důkazy má, Kalousek prý odstoupí z funkcí a odejde z veřejného života. V opačném případě by prý měl odejít Lessy.

Telefonáty s ministrem financí se podle Lessyho odehrály 4. července. "Byly to tři telefonáty během hodiny, kdy jsem opravdu s ním odmítl jednat na téma CASA. Jednak mi to nepřísluší, nejsem policejním orgánem, a jednak jsem si znovu vyslechl tyto výčitky na adresu policie a nevhodné výrazy," řekl Lessy.

Podle Lessyho ministr v prvním hovoru naznačoval, že "budeme všichni odstíháni ve velmi krátké době". Bylo to prý obecné konstatování. "Já jsem to pochopil tak, že to bylo spíše na adresu lidí, kteří prošetřují kauzu CASA," řekl Lessy novinářům. Vyhrocený hovor pak prý ukončili. "Panu ministrovi jsem sdělil, že tyto výroky nejsou vhodné a tímto se nenecháme zastrašit," řekl Lessy. Kalousek podle něj poté ještě dvakrát volal. "Mírnil to a poprosil v podstatě o to, abychom to tak nebrali osobně," řekl. Hovory si prý nenahrál.

Policejní prezident uvedl, že mu Kalousek volal poprvé za dobu, kdy stojí v čele policie. Číslo si prý sehnal na jeho sekretariátu. "Není to běžné. Profesionálně komunikuji pouze s panem ministrem vnitra nebo jeho náměstkem," řekl Lessy.

"Má-li pan policejní prezident jakýkoliv důkaz, že jsem ho zastrašoval a následně se mu omlouval, ať ho okamžitě předloží a já odstoupím ze všech svých funkcí a odejdu z veřejného života. Pokud takový důkaz nemá, ať okamžitě rezignuje pan policejní prezident," řekl ČTK Kalousek. "Já už toho mám dost," dodal. Nikdo, ani policejní prezident, nesmí podle něj nikoho, ani člena vlády, "osočovat z takovýchto pitomostí".

Ministr vnitra Jan Kubice, který se jednání bezpečnostního výboru zúčastnil, se pozastavil nad způsobem, kterým Lessy o telefonátu s Kalouskem informoval. "Je to velmi nekonvenční, velmi revoluční a velmi překvapivé, já kdybych měl telefonát, který bych označil za podivný, tak bych o něm asi informoval svého nadřízeného," řekl. Velmi ho prý překvapuje, že Lessy o rozhovoru po takové době informoval až sněmovní výbor a jemu jako ministru vnitra to nesdělil.

"Policejní prezident musí být natolik silná osobnost, aby jakýmkoliv takovým invektivám nepodléhal, a proto já sám jsem to nebral na pováženou, že bych tím byl ovlivněn, ani nemám možnost zasáhnout do průběhu trestního řízení kauzy CASA," vysvětlil Lessy.

Kalousek už dříve potvrdil informaci médií, že byl v telefonickém kontaktu s vyšetřovatelem případu kolem letounů CASA Jiřím Mazánkem. Policie kvůli údajně předraženému nákupu požádala o vydání místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové (TOP 09). Kalousek ale odmítá, že by na vyšetřovatele vyvíjel nátlak.

Bezpečnostní výbor dnes jednání o Kalouskových telefonátech přerušil a znovu se sejde v pátek v poledne. Někteří poslanci usilují o to, aby se jednání zúčastnil i Kalousek.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (27.4 + 48.9) *

Zpět na přehled