Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Lesnické svazy požadují změny ve vedení Lesů ČR kvůli tendrům

Lesnické svazy požadují změny ve vedení Lesů ČR kvůli tendrům

Lesnické svazy požadují změny ve vedení Lesů ČR kvůli tendrům

29.8.2010 15:55, Zdroj: ČTK

Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů (KLDS) dnes vyzvala ministra zemědělství Ivana Fuksu k personálním změnám ve vedení státního podniku Lesy ČR. Důvodem je situace kolem tendrů na těžbu dřeva od roku 2011. Původní obří tendr v hodnotě 16 miliard korun, který kritizovali politici, ekologové, lesnické firmy a výhrady k němu měl antimonopolní úřad, Lesy ČR zrušily v polovině května. Na podzim proto LČR vypíšou jednoroční tendry na příští rok. Fuksa se k případné výměně managementu LČR nevyjádřil. LČR výzvy a názory konfederace ostře odmítly a označily je za účelové a nesmyslné.

Podle konfederace je jasné, že vypsání výběrových řízení pro práce v lese až po 15. září neumožní podepsání příslušných smluv do konce letošního roku. Tím jsou vážně ohroženy nejen práce ve státních lesích, ale především dodávky dřevní hmoty pro tuzemské zpracovatele, tvrdí KLDS. Lesnictví a navazující obory zaměstnávají v Česku kolem 90.000 lidí. Kvůli nevyjasněné situaci v odvětí hrozí masivní propouštění zaměstnanců.

"Lesy ČR zásadně odmítají účelová prohlášení a výzvy vedení KLDS, že práce v lesích nebudou v roce 2011 zajištěny," uvedl mluvčí LČR Zbyněk Boublík. KLDS podle podniku svými výzvami prohlubuje nestabilitu a nejistotu firem v lesnickém a dřevařském sektoru.

Podle LČR bude jednoroční tendr vyhlášen ve čtvrtek 16. září podle novely zákona o zadávání zakázek. "Tendry jsou překlenovacím obdobím do doby, než vláda projedná koncepci dlouhodobějších řešení pro státní lesy. Dřevozpracující firmy budou od 1. ledna 2011 v lesích pracovat a dodávky dříví nebudou přerušeny," uvedl Boublík. Připomněl, že LČR dodávají na trh necelých 50 procent dřevní suroviny.

"Rada KLDS je přesvědčena, že současné vedení LČR nemá schopnost řešit situaci v lesnicko-dřevařském komplexu tak, aby zamezilo negativnímu dopadu na ekonomiku odvětví se všemi průvodními jevy v sociální oblasti, které především výrazně ohrozí zaměstnanost," stojí v prohlášení lesníků a dřevařů.

"Vyhlášení tendru po 15. září jsme avizovali právě s cílem maximální transparentnosti a zpřísněných podmínek," uvedla v reakci na výzvu lesníků mluvčí ministerstva zemědělství Tereza Dvořáčková. Ministr zemědělství Ivan Fuksa prý zadal generálnímu řediteli LČR Svatopluku Sýkorovi úkol vypracovat také varianty řešení pro případ, že by spuštění tendru k 31. prosinci nebylo možné. Fuksa na tiskové konferenci v uplynulém týdnu přislíbil jmenování nové dozorčí rady LČR.

Roční tendry budou jednokolové a hlavním kritériem má být nabídnutá cena, oznámil minulý týden ministr zemědělství Ivan Fuksa. Firmě patří polovina lesů v zemi, podle zrušených tendrů se v nich mělo pracovat od ledna 2011.

KLDS podle LČR nyní protestuje proti tomu, co sama způsobila. "Poslední zrušený tendr měl přinést až desetiletou jistotu a perspektivu. Nemalý díl na zrušení předchozího tendru a tím i na vzniku současné situace má i KLDS," tvrdí státní podnik. Boublík označil za absurdní snahu firem rozhodovat o vnitřních záležitostech podniku. LČR tvrdí, že uvnitř KLDS neexistuje názorová jednotnost jejích členů na situaci v lesním hospodářství. Uvedly, že historie tendrů byla vždy provázena snahou o ovlivňování jejich podoby a získávání výhod.

Tvrzení KLDS o destabilizaci podnik označil za nesmysl. "Letos má podnik nejlepší ekonomické výsledky za celou jeho historii, úspěšně likviduje rizika kůrovcových kalamit, zajišťuje v historii nevyšší výsadbu lesních ploch, odstraňuje následky povodňových škod," prohlásil Boublík.

Podle Jaroslava Rygla z České asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH) chybí státu dlouhodobá koncepce hospodaření v lesích. To dlouhodobě kritizují také další subjekty působící v lesnictví i ekologové. Šéf LČR Sýkora nesplnil svůj úkol včas připravit a spustit transparentní výběrová řízení na těžbu ve státních lesích, míní Rygl. "Je nekompetentní a měl by být odvolán," uvedl.

Podle Boublíka je odvolání managementu LČR ve výhradní kompetenci ministra zemědělství. "KLDS si už musí konečně uvědomit, že nemůže a nebude rozhodovat o tom, kdo bude generálním ředitelem LČR," uvedl.

Podle dřívějšího Fuksova vyjádření má nová dlouhodobá koncepce LČR vzniknout během příštích několika měsíců. Na jejím základě mají pak být vypsány nové dlouhodobé tendry. Fuksa dopředu vyloučil privatizaci státních lesů s výjimkou okrajových a nepřístupných drobných pozemků i variantu dlouhodobých pronájmů. Naopak přislíbil pokračování v zadávání péče o les a těžbu dřeva soukromým firmám. Během přípravy koncepce mají být dořešeny tři strategické otázky. Má se rozhodnout, jestli bude spojena či oddělena péče o les a těžba dřeva, zda má se dřevem obchodovat státní podnik nebo těžařské společnosti a podle jakých kritérií budou rozdělovány zakázky na těžbu dřeva.

KLDS sdružuje Českou asociaci podnikatelů v lesním hospodářství, Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství, Společenstvo dřevozpracujících podniků, Asociaci českého papírenského průmyslu, Svaz zaměstnavatelů dřevozpracujícího průmyslu, Svaz českých a moravským výrobních družstev a Asociaci českých nábytkářů.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (44.7 + 38.7) *

Zpět na přehled