Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Lesnické sdružení chce, aby šéf ÚOHS rozhodl o tendru do 25.dubna

Lesnické sdružení chce, aby šéf ÚOHS rozhodl o tendru do 25.dubna

Lesnické sdružení chce, aby šéf ÚOHS rozhodl o tendru do 25.dubna

26.3.2010 11:02, Zdroj: ČTK

Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře ČR dnes vyzvalo předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje, aby do 25. dubna rozhodl o obřím tendru Lesů ČR (LČR). Tendr na lesnické práce a prodej dřeva za téměř 16 miliard korun pozastavil antimonopolní úřad koncem února a nyní o něm rozhoduje ve správním řízení. Lesy ČR v tomto týdnu upozornily na hrozbu, že kvůli pozastavenému tendru nebude od počátku příštího roku zajištěna těžba v téměř polovině lesů v zemi.

Antimonopolní úřad způsobí problémy v tuzemském lesním hospodářství, uvedlo sdružení. "V této souvislosti je třeba připomenout nepříliš vydařený přístup ÚOHS k výběrovým řízením v roce 2004 a 2005, kdy nejprve ÚOHS zastavil správní řízení s LČR, neboť nezjistil při realizaci výběrového řízení žádné porušení zákona," píše se v prohlášení.

V lednu 2006 však úřad rozhodl, že LČR jsou veřejným zadavatelem podle zákona o veřejných zakázkách a tendry na lesnické práce musí do budoucna zadávat podle něj. K této změně právního názoru došel podle sdružení ÚOHS i přesto, že se v mezidobí nezměnily skutkové okolnosti, ani zákon. Změnu právního názoru navíc úřad řádně nezdůvodnil, uvedlo sdružení.

"S odstupem času můžeme konstatovat, že tento postup ÚOHS významnou část lesnických firem výrazně poškodil, proto máme obavu, že to bude opět ÚOHS, který tendry na lesnické práce zkomplikuje nebo zastaví," varovalo sdružení.

Letos ÚOHS obří tendr pozastavil hlavně kvůli kritériím, jimiž chtěly Lesy ČR zúžit počet uchazečů o zakázku. ÚOHS má nyní šedesátidenní lhůtu na vydání svého verdiktu. Tím již padl původní termín LČR pro podání přihlášek do tendru 12. března. Úřad může správní řízení zastavit, ale také konstatovat porušení zákona a udělit i pokutu.

Tendr dlouhodobě kritizují lesnické organizace, někteří politici i ekologové. Kritici tendru nejčastěji tvrdí, že kontrolu nad obchodem se dřevem od roku 2011 údajně získá jen několik největších hráčů na lesnickém trhu, což může mít katastrofální dopad na malé domácí zpracovatele v regionech. LČR kritiku odmítají a za tendrem si stojí.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (8.0 + 24.5) *

Zpět na přehled