Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 18. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » LČR údajně na valné hromadě HLDS zabránily vyvedení zisků z firmy

LČR údajně na valné hromadě HLDS zabránily vyvedení zisků z firmy

LČR údajně na valné hromadě HLDS zabránily vyvedení zisků z firmy

11.11.2010 07:13, Zdroj: ČTK

Státní podnik Lesy ČR (LČR) na dnešní mimořádné valné hromadě Hradecké lesní a dřevařské společnost (HLDS) údajně zabránil možnému pokusu o vyvedení budoucích zisků z této firmy. ČTK o tom informoval mluvčí LČR Zbyněk Boublík. LČR mají ve firmě podíl 50 procent, zbytek vlastní předseda představenstva firmy František Dejnožka. HLDS tvrzení Lesů ČR odmítla s tím, že LČR dál pokračují ve lživých mediálních útocích a tím údajně snižují hodnotu majetkového podílu státu v HLDS.

"Pokud by návrhy na změnu stanov podané druhým akcionářem, panem Dejnožkou, prošly, stát by se nemusel dostat ani ke koruně budoucích zisků," uvedl generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora. Navrhovaná změna měla podle LČR ve stanovách zakotvit snížení výše vyplácené dividendy státu. Zisky by pak podle Sýkory mohly být údajně vyvedeny do nepřehledné struktury dceřiných společností HLDS, o kterých údajně není LČR prakticky nic známo. LČR prý dnes zabránily znehodnocení akcií HLDS v majetku státu.

HLDS uvedla, že Lesy ČR zamítly Dejnožkův návrh na snížení výplaty dividendy z dosavadních 50 procent zisku na 20 procent. "Tento návrh měl posílit finanční stabilitu HLDS, aby firma mohla účinněji chránit majetek státu před útoky Lesů ČR," uvedl mluvčí HLDS Milan Derner.

Lesům ČR se také na mimořádné valné hromadě podle Boublíka podařilo zabránit odvolání člena představenstva nominovaného Lesy ČR. "Pro jeho odvolání nebyly sebemenší důvody," uvedl Sýkora. V sedmičlenném představenstvu mají LČR nominované tři osoby.

Dejnožka chtěl z představenstva odvolat Barboru Klempířovou, která je krajskou ředitelkou LČR v Karlových Varech. Podle Dernera Klempířová neplní zákonné povinnosti péče řádného hospodáře a loajality k HLDS. Mimořádnou valnou hromadu s programem změny stanov a odvolání člena představenstva svolala HLDS na návrh Dejnožky.

Spory mezi LČR a HLDS vypukly po té, co se LČR rozhodly neobnovit HLDS tříletou smlouvu na prodej státního dřeva. Smlouva končí 31. prosince. Přes HLDS prodávají Lesy ČR 40 procent dřeva. Sýkora také nedávno oznámil, že státní podnik prodělal na spolupráci s HLDS za poslední tři roky téměř miliardu korun. To Dejnožka odmítl, podle něj nese za ztráty zodpovědnost Sýkora, na spolupráci s HLDS prý Lesy ČR vydělávají každým rokem více.

Dosavadní stav Lesy ČR označují za deformaci trhu se dřívím za netržní ceny. "Měla by se tak (neprodloužením smlouvy) uzavřít čtrnáctiletá kapitola, provázená nestandardními a netržními kroky, kdy soukromá osoba získávala prostřednictvím polostátní firmy z obchodu se státním dřívím neoprávněné zisky," uvedly dnes LČR.

Podle dnešního vyjádření HLDS se za útoky Lesů ČR údajně skrývá to, že HLDS ví příliš mnoho o hospodaření státního podniku a brání nehospodárnému nakládání se státními prostředky. "HLDS je proto třeba odstranit z cesty," uvedl Derner. HLDS poukázala na letošní zrušený tendr na lesnické práce, čímž prý Lesy ČR vystavily Českou republiku hrozbě prohraných arbitráží ve výši asi 60 miliard korun zmařených investic v lesnicko-dřevařském sektoru.

Také LČR požádaly o svolání mimořádné valné hromady HLDS, která by měla být v polovině listopadu. Oba subjekty se však přou o její program. Představenstvo HLDS Lesům ČR z navrženého programu vyřadilo dva klíčové body. Měly se týkat plánu firmy na příští rok a poskytování záruk za bankovní garance uchazečům o zakázky vyhlašované LČR.

HLDS tvrdí, že tyto věci podle obchodního zákoníku ani podle stanov HLDS do působnosti valné hromady nepatří. Podle LČR je jejich žádost o svolání valné hromady v souladu se zákonem. HLDS také podala dvě stížnosti na státní podnik Lesy ČR k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Týkají se těžby a prodeje dřeva. Lesy ČR podle HLDS údajně zneužívají své dominantní postavení na trhu a porušily zákon o veřejných zakázkách. Lesy ČR obvinění z porušování zákonů odmítají. V polovině září Lesy ČR vyhlásily jednoroční tendry na práce a prodej dřeva ve státních lesích v roce 2011. Do soutěží o kontrakty na 108 územních jednotkách se přihlásilo 67 lesnických firem. Hodnota soutěžených prací je asi 2,44 miliardy korun. LČR nyní tendry vyhodnocují.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Známka: 1, počet hlasů: 1.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.0 + 24.2) *

Zpět na přehled