Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » LČR tají, proč a za kolik si najímají elitní právníky

LČR tají, proč a za kolik si najímají elitní právníky

LČR tají, proč a za kolik si najímají elitní právníky

20.10.2010 07:20, Zdroj: ČTK

Státní podnik Lesy ČR tají, proč a za kolik si najímá elitní právníky. Napsal server iHNed.cz. Před rokem podnik, který spolupracuje celkem se třemi advokátními kancelářemi, dostal od antimonopolního úřadu pokutu za protizákonně najaté právníky. Ministr zemědělství Ivan Fuksa přitom nedávno přikázal, že státní lesy se musí stát průhlednou firmou.

"Lesy ČR zaplatily v roce 2008, 2009 a v prvním pololetí roku 2010 za externí právní služby částku, jejíž výše zcela odpovídala náročnosti převzatých případů," sdělil mluvčí Zdeněk Boublík. Dodal, že šlo například o zastupování podniku v různých typech řízení, udělování právních porad, sepisování požadovaných listin či přípravu právních rozborů a stanovisek.

Server uvedl, že deník Hospodářské noviny získal dokumenty, podle nichž uznávaná advokátní kancelář Toman, Devátý a partneři loni účtovala Lesům ČR měsíčně zhruba od šesti do deseti milionů korun. Pokud by podnik platil všem třem kancelářím podobně jako té Tomanově, náklady by šly do desítek, možná i stovek milionů, upozornil iHNed.cz.

Server připomíná, že tajnosti Lesů ČR jdou přímo proti nařízení ministra zemědělství Fuksy, který firmu nazval "černou ovcí státní správy". Před týdnem vyhlásil, že si na hospodaření firmy posvítí, a do dozorčí rady jmenoval například známého ekonoma Miroslava Zámečníka. "Vedení má ode mě jasný pokyn komunikovat aktivně a otevřeně," prohlásil Fuksa.

Lesy ČR mají s otevřeností a průhledným tokem peněz už roky potíže. Nejprve neuznávaly, že musí vypisovat veřejné tendry. Později Bezpečnostní informační služba varovala před tunelováním Lesů - například přes pochybné marketingové studie, výdaje na reklamu a neprůhledné obchody. Šéf podniku Svatopluk Sýkora navíc HN před pár dny přiznal, že Lesy vinou nevýhodné smlouvy na prodej dřeva prodělaly miliardu.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (6.7 + 36.9) *

Zpět na přehled