Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kvůli neodvezené suti hrozí starostce Chropyně až pětileté vězení

Kvůli neodvezené suti hrozí starostce Chropyně až pětileté vězení

Kvůli neodvezené suti hrozí starostce Chropyně až pětileté vězení

31.5.2019 10:52, Zdroj: ČTK

Kroměříž - Starostka Chropyně na Kroměřížsku Věra Sigmundová (ČSSD) schválila podle obžaloby proplacení faktury na téměř 1,1 milionu korun z rozpočtu města firmě, která rekonstruovala tenisové kurty, i když společnost neodvedla část smluvených prací. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby jí při prokázání viny hrozí rok až pět let vězení. Kauzou se dnes začal zabývat kroměřížský okresní soud, starostka vinu popírá.

Podle státního zástupce Radima Daňhela nechala Sigmundová sumu v roce 2015 vyplatit firmě Funny Sport z bankovního účtu města. Částka podle něj obsahovala i odměnu přes 320.000 korun za odvoz suti, přestože starostka věděla, že materiál odvezen nebyl a tato část díla tedy nebyla provedena. Tím podle obžaloby neúčelně a nehospodárně nakládala s majetkem města.

Třiačtyřicetiletá Sigmundová vinu popírá, proces považuje za účelový a politicky motivovaný. Při opravě kurtů před čtyřmi lety pracovníci podle ní vytěžili víc suti, než bylo v projektu. "Firmou nám v roce 2016 bylo řečeno, že část vytěženého materiálu zůstane na místě," uvedla starostka. Město podle ní v témže roce stavbu reklamovalo, hlavně kvůli nekvalitnímu povrchu obou kurtů. "Předmětem reklamace byl i odvoz suti vytěžené nad rámec rozpočtu stavby," řekla Sigmundová. Hřiště se poté několikrát znovu upravovala.

Sigmundová uvedla, že věcnou a faktickou správnost faktur kontrolují vedoucí odborů, případně pověření referenti. Kontrolují podle ní také to, zda byla fakturované práce provedeny. "Pod faktury nad 50.000 korun připojuji svůj podpis," řekla starostka.

Trestní oznámení v případu podala v srpnu 2016 bývalá zastupitelka Vladimíra Vlasatá, manželka současného opozičního zastupitele Michala Vlasatého (Společně pro Chropyni). Oba dnes jako svědci uvedli, že kurty byly po rekonstrukci ve špatném stavu. "Vedení města vůbec nechtělo řešit reklamaci, byl tam laxní přístup. Požádala jsem si na město o faktury, díky tomu se přišlo na tohle, že tam byla špatně zaplacena částka za odvoz suti, která tam zůstala," řekla Vlasatá.

Vlasatý řekl, že se starostka nepochopitelně zastávala firmy Funny Sport a nehájila zájmy města. "Začali jsme se tím zabývat v kontrolním výboru. Došli jsme k tomu, že tam nebyla odvedena ta práce za 320.000 korun, která byla vyfakturována a podepsána. Sloupky s betonem tam trčí dodnes," uvedl Vlasatý. Hlavní líčení bude pokračovat v pondělí.

Od února se kroměřížský soud zabývá i další kauzou, v níž Sigmundová figuruje. S tajemníky městského úřadu je obžalovaná z nezákonného uzavírání dohod na provedení práce. Všem hrozí až pětileté vězení, vinu popřeli. Podle žalobce uzavírali tajemníci se starostkou v letech 2015 a 2016 dohody o provedení práce na činnosti, které měla ze zákona vykonávat v rámci své funkce. Šlo hlavně o zpracování dokumentů strategického rozvoje města a regionu. Za to údajně pobírala peníze navíc. Škoda způsobená městu činí podle obžaloby 99.000 korun.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (41.1 + 2.3) *

Zpět na přehled