Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 21. 3. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kvůli kauze náměstka Šišky rezignoval v říjnu 2012 ministr Drábek

Kvůli kauze náměstka Šišky rezignoval v říjnu 2012 ministr Drábek

Kvůli kauze náměstka Šišky rezignoval v říjnu 2012 ministr Drábek

27.5.2014 14:35, Zdroj: ČTK

Praha - Výběr událostí v případu trestního stíhání exnáměstka ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Šišky, jenž byl dnes nepravomocně odsouzen za vydírání:

 

27. února 2012 - Nadační fond proti korupci oznámil, že podal trestní oznámení na ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), jeho prvního náměstka Vladimíra Šišku a na neznámé pachatele. Důvodem bylo podezření, že se dotyční mohli dopustit několika trestných činů při zavádění nových informačních systémů pro výplaty dávek pomoci v hmotné nouzi, příspěvku na péči a dávek pro tělesně postižené.

3. května 2012 - Policie potvrdila, že prošetřuje, zda se při zavádění systémů pro výplaty dávek na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) nestal trestný čin.

1. října 2012 - Náměstka Šišku a ředitele odboru informatiky MPSV Milana Hojera obvinila protikorupční policie z podplácení. Podle ní nabídli firmě OKsystem přidělení veřejné zakázky za nejméně 100 milionů korun, pokud stáhne stížnost na postup ministerstva při jiné veřejné zakázce.

2. října 2012 - Ministr Drábek odvolal Šišku z funkce. Ministr zároveň prohlásil, že odejde z funkce, pokud se prokáže, že se jeho náměstek dopustil trestného činu.

3. října 2012 - Soud poslal Šišku do vazby, z níž byl propuštěn po několika týdnech.

- Ministr Drábek oznámil, že ke konci října odejde z vlády.

2. března 2013 - Policie oznámila, že v souvislosti s údajně zmanipulovanou zakázkou na provoz systému výplaty sociálních dávek MPSV stíhá několik osob, mezi nimi i Šišku. Šlo již o druhou trestní kauzu bývalého náměstka.

24. června 2013 - Městské státní zastupitelství oznámilo, že Šiškovi i Hojerovi rozšířilo stíhání za podplácení o trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby.

27. června 2013 - Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality navrhl obžalovat Šišku a Hojera z podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby. Státní zastupitelství žalobu podalo o měsíc později.

17. listopadu 2013 - Policie Šišku obvinila z několika trestných činů kvůli další zakázce na kontrolu sociálních dávek. Obvinění souviselo s tendrem na systém, který měl kontrolovat posudkové lékaře, a zabránit tak zneužívání dávek. Ministerstvo chtělo zakázku dát bez výběrového řízení firmě IBM. Pokud by zakázku nakonec nezrušil antimonopolní úřad, mohla podle policie vzniknout České republice škoda ve výši jedné miliardy korun. Spolu se Šiškou, jenž už v té době čelil dvěma jiným trestním kauzám, byl obviněn i soudní znalec.

8. dubna 2014 - Šiška i Hojer u soudu popřeli, že by nabídli firmě OKsystem úplatek.

27. května 2014 - Pražský městský soud potrestal Šišku šesti lety vězení za vydírání v kauze OKSystem. Hojerovi soud uložil pět let. Rozsudek je nepravomocný.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (5.3 + 16.5) *

Zpět na přehled