Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je úterý 20. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Kvalita zákona o střetu zájmů ukazuje potřebu Senátu, uvedl Vícha

Kvalita zákona o střetu zájmů ukazuje potřebu Senátu, uvedl Vícha

Kvalita zákona o střetu zájmů ukazuje potřebu Senátu, uvedl Vícha

19.10.2016 10:56, Zdroj: ČTK

Praha - Novela zákona o střetu zájmů, jak ji Poslanecká sněmovna předala Senátu, podle předsedy senátorského klubu ČSSD Petra Víchy ukazuje na potřebnost horní parlamentní komory. Novela přezdívaná "lex Babiš" má nově zakázat firmám člena vlády přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Podle Víchy má předpis velké nedostatky. Na plénu dnes budu senátoři jednat o návrzích výborů, které podle Víchy největší nedostatky odstraňují a odkládají účinnost novely.

"Vyvrací to prohlášení prezidenta Miloše Zemana a pana (vicepremiéra Andreje) Babiše o nepotřebnosti Senátu, protože kdybychom nad tím mávali rukou a zákon dnes schválili, jak přišel, tak nebude moct být v praxi použitelný," uvedl Vícha, kterého v úterý klub po obměně třetiny Senátu znovuzvolil místopředsedou frakce. Je podle něj možné, že Senát dnes předlohu i odmítne.

Zeman v úterý řekl, že si není jist, zda Česko Senát potřebuje. Podle něj volební účast v senátních volbách ukazuje, že je lidem jedno, zda horní komora Parlamentu existuje nebo ne. Babiš mluvil o možném zrušení Senátu bezprostředně po druhém kole voleb, ve kterém uspěli jen tři ze 14 kandidátů jeho hnutí. Podle něj je tato instituce zbytečná, protože zpomaluje legislativní proces, přišla o kompetenci volit prezidenta a ročně stojí 600 milionů korun.

Novelu o střetu zájmů, která má také zabránit budoucím členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk, doporučil senátní ústavně-právní výbor uvést do souladu s dalšími zákony a účinnost většiny ustanovení odložit z ledna na září příštího roku.

Zákon je tak podle jeho kritiků namířen na ministra financí a předsedu hnutí ANO Babiše. Vicepremiér Babiš vlastní skupinu Agrofert včetně mediálního domu Mafra a rozhlasovou stanici Impuls a televizi Óčko. Sněmovna zákon schválila více než ústavní většinou. Prezident Miloš Zeman už ohlásil, že normu pravděpodobně nebude vetovat, byť by zákony neměly být přijímány proti jednomu člověku.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (47.4 + 44.4) *

Zpět na přehled