Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » KSČM navrhla při Promopru, aby sněmovna vyzvala k demisi Nečase

KSČM navrhla při Promopru, aby sněmovna vyzvala k demisi Nečase

KSČM navrhla při Promopru, aby sněmovna vyzvala k demisi Nečase

16.6.2011 19:53, Zdroj: ČTK

Opoziční KSČM navrhla dnes ve sněmovně k případu Promopro usnesení, v němž by poslanci vyzvali premiéra Petra Nečase (ODS), aby rezignoval a předložil demisi celé vlády. Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa premiér o údajně předražené zakázce při českém předsednictví EU věděl nejméně od loňského října, ale ve věci nic nedělal. Sněmovna komunistické usnesení odmítla, vyzvala ale Nečase, aby nechal odvolat Vondru.
    

Rámcová smlouva s firmou Promopro podle Filipa vytvořila podmínky pro vytvoření a proplacení faktur za 525 milionů korun, část služeb byla ale fiktivní nebo předražená. "Je to bezprecedentní mrhání veřejnými prostředky," řekl. Ve věci se prý mohly stát trestné činy pleticha proti veřejné pravomoci a zneužití pravomoci. Z trestní odpovědnost Filip podezírá nejen někdejšího vicepremiéra Alexandra Vondru (ODS), ale také tehdejšího vedoucího úřadu vlády Jana Nováka a další úředníky.
   

 Vondra v závěrečné řeči Filipova obvinění striktně odmítl. "Ke slovům komunistického prokurátora se já vyjadřovat nebudu, jenom opakuji, že kategoricky odmítám jakákoli tvrzení o jakémkoliv úmyslu či podílu na zneužívání veřejných prostředků," uvedl. Vyšetřit podezření z daňových úniků nebo nezákonných operací je podle Vondry na policii.
   

 Tvrzení svých kritiků o tom, že by někde zmizelo 350 milionů korun, pokládá Vondra za "absolutní nesmysl". Podle něj se původně plánovaná částka kolem 200 milionů korun vyšplhala k půlmiliardě kvůli tomu, že se počet akcí během předsednictví zdvojnásobil a mezi ně patřily čtyři summity nebo návštěva amerického prezidenta Baracka Obamy.
    

Nečas podle Filipa nesplnil své předvolební heslo, že nebude tolerovat korupci v ODS ani ve vládě. O záležitosti podle něho musel vědět nejpozději od října 2010 od finančně-analytického útvaru ministerstva financí.
    

Opoziční ČSSD navrhla při dnešní schůzi sněmovny k případu Promopro podle očekávání usnesení, v němž by poslanci vyzvali Nečase, aby nechal Vondru odvolat, což prošlo. Nynější ministr obrany Vondra na výzvu reagoval slovy, že za rok ve funkci ušetřil státu tři miliardy korun, když mimo jiné zastavil "megalomanský projekt" v Ústřední vojenské nemocnici, schválený za vlády někdejšího šéfa ČSSD Stanislava Grosse, který počítal se stavbou hotelu, bazénu a parkoviště, nebo změnil dodávky armádního stravování, které byla nastaveny za exministra za ČSSD Jaroslava Tvrdíka.
    

Vondra v úvodu dnešní debaty uvedl, že nenašel na organizaci českého předsednictví EU "nějaké fatální selhání". Dílčí nedostatky podle něho se "samozřejmě dají najít vždycky". Jeho slova nadzvedla ze židlí sociálnědemokratické poslance, kteří poukazovali na to, že v případu údajně předražené zakázky na audiovizuální služby jde o stamiliony korun. Vystoupení označili za arogantní a volali po Vondrově odstoupení.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (18.2 + 20.2) *

Zpět na přehled