Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » KSČM: Ať vláda vysvětlí, proč Vondra uzavřel smlouvu na audit

KSČM: Ať vláda vysvětlí, proč Vondra uzavřel smlouvu na audit

KSČM: Ať vláda vysvětlí, proč Vondra uzavřel smlouvu na audit

25.10.2011 21:00, Zdroj: ČTK

Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) porušil minimálně jednací řád vlády, když svým kolegům v kabinetu ani neoznámil, že uzavřel zakázku na auditorské služby za přibližně deset milionů korun, míní poslanci KSČM. Komunisté proto na nynější schůzi sněmovny žádají od premiéra Petra Nečase (ODS) či vicepremiérky Karolíny Peake (VV) vysvětlení, jak se k této zakázce hodlají postavit.

Novinářům to na tiskové konferenci řekl předseda KSČM Vojtěch Filip s tím, že ministerstvo nechalo veřejnou zakázku vypsat i přes to, že jeho vlastní právní odbor varoval před možným porušením zákona o veřejných zakázkách.

"Trvám na tom, že jestli vláda říká, že je proti korupci, aby zprávu předložila Poslanecké sněmovně," řekl pak Filip na plénu sněmovny. Způsob zadání auditu srovnal s Vondrovou kauzou předražené zakázky pro firmu Promopro z doby českého předsednictví EU.

Podle předsedy KSČM Vondra 3. června podepsal záměr audit uskutečnit, ale 7. června jej vlastní právní odbor před podpisem smlouvy varoval. O týden později však byla smlouva bez finančního limitu nakonec podepsána. Hodina práce auditorské firmy je v ní podle Filipa oceněna na 6000 korun.

Podle mluvčího resortu Jana Pejška byl dotyčný audit podniku LOM Praha zadán "jednacím řízením bez uveřejnění", protože v souvislosti s vývojem hospodaření podniku hrozilo, že na státním majetku vznikne škoda.

Obrana oslovila auditorské firmy KPMG a Ernst&Young a výhodnější cenové podmínky nabídla KPMG, která nyní audit provádí. "Celková částka bude vyplacena na základě fakturace hodin, které auditoři v LOM stráví," dodal Pejšek.

Dodal, že k rychlému provedení auditu se ministerstvo obrany rozhodlo ze tří důvodů. Prvním bylo, že dozorčí rada podniku zpochybnila ocenění zásob firmy v výši, kterou uváděla účetní uzávěrka za loňský rok. LOM také v prvním pololetí letošního roku neplnila svůj obchodní plán a hrozí riziko, že se ocitne v platební neschopnosti. Třetím důvodem prý byla zpráva o prošetření nehod letounů L-39.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (34.9 + 7.7) *

Zpět na přehled