Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 4. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Krnáčová je v čele Prahy dva roky, nyní řeší metropolitní plán

Krnáčová je v čele Prahy dva roky, nyní řeší metropolitní plán

Krnáčová je v čele Prahy dva roky, nyní řeší metropolitní plán

25.11.2016 09:00, Zdroj: ČTK

Praha - Za dva roky ve funkci pražské primátorky, které uplynou 26. listopadu, se musela Adriana Krnáčová vypořádat s řadou problémů. Kromě těch, které převzala po předchůdcích, se musela potýkat například s problémy v koalici, která se loni rozpadla a oficiálně byla obnovena ve staronovém složení až letos v dubnu.

Krnáčovou do čela Prahy vyneslo vítězství hnutí ANO v komunálních volbách v říjnu 2014. Po dojednání koalice byla zvolena hlasy všech 33 koaličních zastupitelů, což byla nejtěsnější většina v pětašedesátičlenném zastupitelstvu. Po svém zvolení tato první žena v čele Prahy řekla, že největším úkolem bude obnovit důvěru lidí v pražský magistrát. Právě dědictví té, podle jejích slov temné, minulosti přineslo nové primátorce nejvíce práce. Musela se potýkat s problémy kolem karty opencard, kterou nyní nahrazuje nová čipová karta s názvem Lítačka, stavebních předpisů, sídla magistrátu a tunelu Blanka.

Asi největším "oříškem" který převzala po svých předchůdcích, byl tunel Blanka za 43 miliard. Krnáčová si během jednání o jeho dokončení, které se protahovalo, nebrala servítky. Situace se ale nakonec uklidnila a přes řadu stále nevyřešených sporů byl komplex v září otevřen.

Krnáčová musela řešit i neshody uvnitř hnutí ANO, kam vstoupila počátkem loňského roku. Neshody dokonce loni v srpnu vyústily v to, že klub hnutí vyjádřil Krnáčové nedůvěru - ovšem jen nakrátko. Do sporů se vložil předseda hnutí Andrej Babiš, po jehož zásahu se Krnáčová udržela v primátorské funkci, dostala ovšem za úkol lépe komunikovat. Byl to právě Babiš, kdo Krnáčovou do pražské komunální politiky přivedl, když ji prosadil do čela kandidátky pro komunální volby v Praze.

Podle některých spekulací byly jednou z příčin napětí v pražské ANO vztahy mezi Krnáčovou a předsedkyní pražské organizace Radmilou Kleslovou. Právě Kleslové údajný spojenec, předseda magistrátního klubu ANO Michal Hašek, Krnáčové vytýkal, že nedostatečně komunikuje dovnitř hnutí. Kleslová na funkci pražské šéfky ANO rezignovala, nahradil ji ministr obrany Martin Stropnický.

Paradoxně Stropnického syn Matěj ze Strany zelených byl jedním z důvodů napětí v pražské koalici. Jako zástupce Trojkoalice se po volbách stal náměstkem Krnáčové. Loni v únoru zastupitelé ANO a ČSSD žádali jeho odchod poté, co nehlasoval s koalicí. Spory vyvrcholily v srpnu, kdy radní neschválili ani jeden z klíčových materiálů, které Matěj Stropnický předložil, a připravili ho o kompetence. ANO a ČSSD opět žádaly Trojkoalici o jeho odvolání. Neudržitelná situace nakonec eskalovala v odvolání čtyř radních, kromě Stropnického a Haška i dvou radních ČSSD. Krátce poté se koalice rozpadla.

Oficiálně byla staronová koalice obnovena až letos v dubnu. Koalice měla po volbách v roce 2014 většinu 33 hlasů, nyní má o jeden více. Do zastupitelského klubu ČSSD vstoupila zastupitelka Monika Krobová Hášová, která původně kandidovala za TOP 09. Jako hlavní priority pokračování rady v doplněném složení Krnáčová uvedla metropolitní plán a systém takzvaných chytrých měst (smart cities), v nichž by město využívalo moderní technologie ke zlepšení svého fungování a zvýšení kvality života.

A právě metropolitní plán je v současnosti jedním z největších problémů Prahy. Vedení města totiž v září odvolalo z funkce ředitele IPR architekta Petra Hlaváčka, po jehož odchodu podali výpověď členové týmu, který připravoval metropolitní plán - jeho příprava tedy nyní téměř stojí. Nyní IPR vede zástupce ředitele Ondřej Boháč a vedení města počátkem listopadu odložilo výběrové řízení na nového ředitele.

Ve funkci primátorky Krnáčová musela také řešit situaci v dopravním podniku (DPP), jehož ředitel Jaroslava Ďuriš byl letos v květnu odvolán, a problémy jí dělal další vleklý spor, údajně nevýhodného pronájmu Škodova paláce pro sídlo magistrátních úředníků. Palác, kde sídlí většina magistrátních úředníků, má Praha pronajatý od roku 2006 za původní částku 4,4 miliardy korun. Město v minulosti kvůli výši nájemného podalo na majitele, firmu Copa Retail, dvě žaloby. U soudu ale neuspělo. Dohodou z letošního května získala Praha slevu na nájemném. Zavázala se ale k několika ústupkům, mimo jiné přišla o opční právo a prodloužila nájemní smlouvu o 18 měsíců. Dlouholetý pronájem Škodova paláce tak skončí v roce 2028.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (46.6 + 16.4) *

Zpět na přehled