Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Krajský soud v Brně zrušil čtvrtmilionovou pokutu pro Žamberk

Krajský soud v Brně zrušil čtvrtmilionovou pokutu pro Žamberk

Krajský soud v Brně zrušil čtvrtmilionovou pokutu pro Žamberk

9.1.2013 12:57, Zdroj: ČTK

Brno - Krajský soud v Brně zrušil čtvrtmilionovou pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro Žamberk na Orlickoústecku. Potvrdil ale, že město ve dvacetimilionovém tendru na regeneraci a revitalizaci veřejného prostranství chybovalo. ČTK to řekl soudce David Raus. Případem se bude zabývat ještě Nejvyšší správní soud, kam Žamberk podal kasační stížnost.

"Rozhodnutí ÚOHS bylo zrušeno z důvodu nepřezkoumatelnosti uložené pokuty, jinak ve zbylých částech, pokud jde o samotné porušení zákona o veřejných zakázkách, žaloba (města) důvodná nebyla. Nepřezkoumatelnost v otázce pokuty přesto vedla k nutnosti zrušit celé napadené rozhodnutí ÚOHS," uvedl Raus.

Žamberk podle ÚOHS porušil zákon tím, že hodnoticí komise vyřadila nabídku společnosti Agile, i když splňovala zákonné požadavky. Město podle úřadu zdůvodnilo nepřijatelnost nabídky vyloučené firmy tím, že zpochybnilo dodržení uchazečem navrhovaného termínu podpisu smlouvy, od něhož se odvíjela nabídka 59týdenní doby realizace zakázky. Podle města mohl být ohrožen dodací termín, a tím i přidělení dotace na výstavbu.

Podle ÚOHS ale firma Agile postupovala správně a vyhověla podmínce na termín zahájení plnění zakázky. Nabídka vyloučené firmy byla ekonomicky nejvýhodnější ze všech 11 obdržených nabídek, zatímco nabídková cena vybraného uchazeče, společnosti Testa, byla druhá nejvyšší. Cenový rozdíl těchto dvou nabídek je více než sedm milionů korun. Postup města proto podle předsedy ÚOHS Petra Rafaje mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.

Město podle ÚOHS chybovalo i tím, že "jmenovalo do hodnoticí komise osobu, která byla ve vztahu k veřejné zakázce podjatá, ale přesto se podílela na hodnocení nabídek". Jednatel vybraného uchazeče a předseda hodnoticí komise Ryan Strnad byli ke dni podání nabídky společně jednatelé a společníci ve třech společnostech, Strnad byl tehdy navíc místostarostou.

"Předseda hodnoticí komise měl zájem na zadání předmětné veřejné zakázky vybranému uchazeči, mohl nejen rozhodovat o průběhu jednání hodnoticí komise a ovlivňovat jej, ale současně ze své pozice místostarosty zadavatele mohl ovlivnit i stanovení hodnoticích kritérií," uvedl už dříve Rafaj.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (34.2 + 22.8) *

Zpět na přehled