Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Krajský soud v Brně potvrdil milionovou pokutu pro Prahu

Krajský soud v Brně potvrdil milionovou pokutu pro Prahu

Krajský soud v Brně potvrdil milionovou pokutu pro Prahu

5.6.2017 13:31, Zdroj: ČTK

Brno - Krajský soud v Brně potvrdil milionovou pokutu pro Prahu za chyby v projektu opencard. Stejně jako předtím Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) soudu vadila smlouva se společností Haguess, kterou město bez výběrového řízení uzavřelo v roce 2012. ČTK soudní rozhodnutí potvrdila mluvčí soudu Eva Sigmundová.

Praha uzavřela s firmou Haguess licenční smlouvu v roce 2006, o šest let později podepsala další, která na tu původní navazovala. Podle soudu magistrát akceptací licenčních podmínek vytvořil stav exkluzivity pro společnost HAGUESS, a.s.

Smlouvami s firmou Haguess se zabývaly i trestní soudy. Loni v září si vyslechli nepravomocné podmíněné tresty čtyři bývalí pražští radní včetně někdejších primátorů Bohuslava Svobody (ODS) a Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) a jeden bývalý magistrátní úředník kvůli uzavření dalších smluv s firmou Haguess. Ostatních deset obviněných včetně tří současných pražských zastupitelů soud osvobodil. Pět potrestaných se okamžitě odvolalo. Vinu od počátku odmítají s tím, že projekt opencard byl dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS) a že kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám nemohli postupovat jinak.

Projekt opencard provází dodnes mnoho problémů a sporů. Současný vlastník opencard, firma eMoneyServices (EMS), chce podle dostupných informací po městě a pražském dopravním podniku zhruba tři čtvrtě miliardy korun.

Opencard spustila Praha za primátora Pavla Béma (ODS) a město vyšla na více než 1,5 miliardy. Od loňska ji nahradila lítačka, jejíž náklady jsou podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) do deseti milionů korun.

Opencard měla mít mnoho funkcí, nakonec ale slouží především jako průkaz s předplatným pro MHD. Jako tramvajenku ji využívalo zhruba 1,2 milionu lidí. Od loňska ji nahrazuje lítačka. Do vypršení platnosti mohou lidé opencard využívat, jakmile ale vyprší její platnost, dostanou již pouze lítačku, případně si mohou koupit papírový předplatní kupon.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (45.7 + 47.0) *

Zpět na přehled