Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Krajský soud v Brně dnes potvrdil pokutu od ÚOHS pro Domažlice

Krajský soud v Brně dnes potvrdil pokutu od ÚOHS pro Domažlice

Krajský soud v Brně dnes potvrdil pokutu od ÚOHS pro Domažlice

6.12.2012 18:48, Zdroj: ČTK

Brno/Domažlice - Krajský soud v Brně dnes potvrdil pokutu 150.000 korun, kterou loni Domažlicím uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Město chybovalo v tendru na nákup cisternové automobilové stříkačky. ČTK to zjistila z webu Krajského soudu v Brně. Město se podle starosty proti pokutě bude hájit všemi prostředky.


ÚOHS v tendru našel několik chyb. Po úpravě technických, ekonomických a finančních kvalifikačních předpokladů v informačním systému o veřejných zakázkách město přiměřeně neprodloužilo lhůtu pro podání nabídek. "Tento postup není v souladu se základními principy transparentnosti zadávání veřejných zakázek. Mohlo dojít k podstatnému omezení okruhu potenciálních dodavatelů," uvedl již dříve předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Další chybu našel ÚOHS v oznámení tendru. Zadavatelé mají povinnost nadlimitní tendry v úředním věstníku zveřejňovat. Město si sice bylo vědomo této povinnosti, avšak oznámení o zahájení zadávacího řízení ke zveřejnění neodeslalo. Důsledkem mohlo být podle ÚOHS omezení okruhu potenciálních dodavatelů, kteří se mohli ucházet o veřejnou zakázku a případně předložit výhodnější nabídku.

Starosta Domažlic Miroslav Mach (Sdružení pro město Domažlice) zatím o rozhodnutí soudu nevěděl, proti vysoké pokutě se podle něj bude město hájit všemi prostředky. Nesouhlasí s výší ani s důvodem vyměřené pokuty, která byla podle něj původně čtvrt milionu korun, pak byla snížena na 200.000 a nyní na 150.000. Mach trvá na tom, že při zhruba šestimilionovém tendru na pořízení hasičského speciálu nebyl nikdo poškozen a nikomu ani nevznikla žádná škoda. "Podle nás je to naprosto nerelevantní a nesmyslná pokuta, diskriminující. Nemělo to nijak vliv na transparentnost, čistotu - je to nesmysl a sankce je obrovská," řekl dnes ČTK starosta. Upozornil na to, že ani když radnice zakázku zopakovala a odstranila vytýkané chyby, nepřihlásil se o ní nikdo jiný než původní zájemci.

Chyba ve zveřejnění tendru byla podle starosty administrativního charakteru. V době vyhlašování zakázky platil čerstvě nový zákon. Úředník, který vyplňoval elektronický formulář na určeném portálu zaškrtl, že je třeba tuto nadlimitní zakázku zveřejnit v unijním věstníku. "Předpokládal, že když to na formuláři označil, systém provede zveřejnění automaticky. Dnes je elektronická doba, nevěděl, že musí udělat ještě zvláštní objednávku na zveřejnění u České pošty," popsal starosta. Dokázal by prý pochopit pokutu ve výši například 5000 korun za pochybení, ale vyměřenou sankci považuje za neúměrnou. Navíc je přesvědčen o tom, že stejná pochybení se stala i u jiných zakázek v ČR, ale nikdo nedostal takovou pokutu jako Domažlice.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (22.7 + 28.5) *

Zpět na přehled