Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Krajský soud obdržel všech 6 stížností na vazbu v kauze Nagyová

Krajský soud obdržel všech 6 stížností na vazbu v kauze Nagyová

Krajský soud obdržel všech 6 stížností na vazbu v kauze Nagyová

4.7.2013 10:56, Zdroj: ČTK

Ostrava - Krajský soud v Ostravě už zřejmě dostal pět zbývajících stížností na umístění do vazby v kauze obviněné šéfky kanceláře odstupujícího premiéra Jany Nagyové. Úřednice soudu nyní spisový materiál přebírají a evidují, řekla ČTK dnes dopoledne mluvčí soudu Lucie Böhmová. Soud tedy bude rozhodovat o šesti stížnostech na vazbu v tomto případu.

"Je to několik vozíků materiálu. Je pravděpodobné, že nám dorazily už všechny stížnosti. Definitivně to budeme moci potvrdit až během dne. Musíme jednotlivé části spisu zaevidovat. Více informací budeme mít odpoledne," řekla.

První stížnost soud dostal 2. července, a to bývalého poslance za ODS Marka Šnajdra.

V kauze Nagyová bylo obviněno osm lidí. Ostravský okresní soud poslal do vazby sedm z nich. Pět si okamžitě podalo stížnost. Jeden se tohoto práva vzdal. Další bývalý poslanec za ODS Ivan Fuksa si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Stížnost na vazbu ale nakonec podal i on.

Zatím není jasné, do kdy o stížnostech krajský soud rozhodne. Lhůtu žádnou ze zákona danou nemá. "Jde o rozsáhlý spisový materiál. Všechny případy jsou propojené. Senát se s nimi musí nejprve seznámit. Teprve pak urychleně rozhodne," vysvětlila Böhmová.

Ředitelka kanceláře úřadu vlády Jana Nagyová podle policie stála v pozadí dohody mezi takzvanými rebely ODS a koalicí. Tehdejší poslanci ODS Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř se vzdali poslaneckých mandátů, čímž umožnili schválení daňového balíčku Nečasovy vlády. Všichni tři jsou nyní ve vazbě. Zákonodárci byli podle vyšetřovatelů ke svému odstoupení z poslaneckých funkcí motivováni nabídkou členství v managementu Českých drah, Čepra a Českého Aeroholdingu, což policisté považují za korupci.
Nagyová je obviněna z organizátorství trestného činu, ze zneužití pravomoci úřední osoby a z podplácení, hrozí jí pět let vězení. Umístěna byla do ostravské vazební věznice. Podle dostupných informací tam jsou i exposlanci Fuksa a Šnajdr. Ve Vazební věznici Olomouc je podle olomouckého Deníku Tluchoř a bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník. V Brně je ve vazbě někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček.

Ve vazbě skončil i příslušník Vojenského zpravodajství Jan Pohůnek, jeho šéf Milan Kovanda byl v případu také obviněn. Stíhán je ale na svobodě.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (39.1 + 4.6) *

Zpět na přehled