Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Krajský soud musí po zásahu NS otevřít případ Koudy a Kušnierze

Krajský soud musí po zásahu NS otevřít případ Koudy a Kušnierze

Krajský soud musí po zásahu NS otevřít případ Koudy a Kušnierze

4.2.2019 11:59, Zdroj: ČTK

Brno - Krajský soud v Ústí nad Labem musí po zásahu Nejvyššího soudu (NS) znovu otevřít kauzu ovlivňování dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad. Soud vyhověl dovolání, které v roce 2017 podalo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ), a částečně dal za pravdu také dovolání jednoho z obžalovaných Pavla Koudy. Dovolání žalobců se týkalo Koudy a také Petra Kušnierze. Státní zastupitelství uplatnilo argumenty ve prospěch i v neprospěch Kušnierze. Kauza už v Ústí nad Labem takzvaně obživla, plyne z databáze InfoSoud.

"NS věc přikázal soudu prvního stupně k novému projednání a rozhodnutí," řekl ČTK mluvčí NSZ Petr Malý. Plné znění verdiktu ještě není dostupné, NS zatím nemůže důvody svého zásahu komentovat. "I nadále ctíme praxi, že nejprve seznamujeme s výsledky dovolacího řízení všechny jeho účastníky, veřejnost až následně poté," uvedl mluvčí NS Petr Tomíček.

S odkazem na Koudova obhájce Vencislava Sabotinova nedávno citoval z rozhodnutí server Seznam Zprávy. Justice se podle webu v novém řízení musí vypořádat například s tím, že Kouda nejednal z pozice ředitele dotačního úřadů, ale byl jen jedním z členů výboru. Ten v poslední fázi řešil, na jaké projekty peníze z EU půjdou. "Soud také posoudí, zda je obviněný Pavel Kouda úřední osobou," stojí v rozhodnutí NS podle Seznam Zpráv.

Žalobci měli v kauze výhrady k právní kvalifikaci i k procesnímu postupu. Dovolání státního zastupitelství se týkalo Kušnierze a Koudy, ostatních odsouzených nikoliv. Bývalý ředitel ROP Severozápad Kušnierz si měl za zneužití pravomoci a poškození finančních zájmů Evropských společenství odpykat sedm let ve vězení, v prosinci se dostal podmíněně na svobodu. Někdejší náměstek hejtmana Ústeckého kraje Kouda dostal za zneužití pravomoci podmínku.

Podle dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana měl být za zvlášť závažný zločin poškození finančních zájmů Evropských společenství potrestán i Kouda. Oba s Kušnierzem se podle žalobců dopustili také pokusu o zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Zemanovi vadilo také rozdělení části Kušnierzova jednání do více skutků, podle šéfa žalobců šlo o kontinuální působení s jedním cílem. "Takové působení na schvalovací a rozhodovací procesy přitom bylo logicky rozloženo v čase a mělo i různé formy; stále však šlo o jednání směřující k jedinému kýženému výsledku, a tedy z hlediska trestního práva i následku," stálo v dovolání.

Rozdělování dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji provázely od roku 2010 problémy, soudy doteď řeší několik trestních kauz. Postupně byli obviněni ředitelé úřadu ROP Severozápad, úředníci i politici. V několika kauzách figuruje Kušnierz, jehož soud už dříve odsoudil na pět let vězení za přijímání úplatků a zneužití pravomoci. Později dostal souhrnný sedmiletý trest.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (8.9 + 41.2) *

Zpět na přehled