Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Krajská zdravotní se odvolala proti půlmilionové pokutě od ÚOHS

Krajská zdravotní se odvolala proti půlmilionové pokutě od ÚOHS

Krajská zdravotní se odvolala proti půlmilionové pokutě od ÚOHS

4.1.2013 19:16, Zdroj: ČTK

Brno - Ústecká Krajská zdravotní se odvolala proti půlmilionové pokutě, kterou dostala loni na podzim od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). ČTK to řekl mluvčí úřadu Martin Švanda. Případem se bude zabývat rozkladová komise předsedy ÚOHS Petra Rafaje.


Krajská zdravotní podle úřadu chybovala při nákupu přístrojového vybavení pro nemocnice v Chomutově a Mostě. Krajská zdravotní porušila zásadu zákazu diskriminace. Podle ÚOHS měla rozdělit předmět veřejné zakázky na části. "V konečném důsledku mohl zadavatel svým jednáním podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," uvedl loni v listopadu Rafaj.

Krajská zdravotní požadovala od uchazečů dodávku tří přístrojů, digitálního mamografu, CT přístroje a plicního ventilátoru, včetně souvisejících instalačních a servisních služeb.

Zakázku přidělila společnosti Hospimed, spol. s r.o. ÚOHS se dotázal ostatních dodavatelů, kteří si vyzvedli zadávací dokumentaci, proč nabídku nepodali. Šest z nich odpovědělo, že neměli ve svém portfoliu všechny tři přístroje, a soutěže o zakázku se proto zúčastnit nemohli.

"V případě, kdy je předmět zakázky vymezen příliš široce a zadavatel požaduje plnění, která spolu vzájemně nesouvisí, a současně je zapovězeno plnění částí zakázky, dopouští se zadavatel vůči dodavatelům diskriminačního postupu," uvedl Rafaj.

Podle něj šlo o dodávku natolik rozdílných lékařských přístrojů, že neexistovaly žádné objektivní důvody, na jejichž základě bylo nutné nakupovat všechny tři lékařské přístroje dohromady. Vzhledem ke specifičnosti poptávaných přístrojů a jejich rozdílným funkcím zadavateli podle názoru ÚOHS nic nebránilo v tom, aby rozdělením zakázky na části umožnil účast většímu počtu uchazečů.

Krajská zdravotní, která spravuje pět velkých nemocnic v Ústeckém kraji, nedostala od ÚOHS pokutu poprvé. Koncem loňského roku měla zaplatit 200.000 korun za chyby v zakázce na šicí materiály o předpokládaném objemu 50 milionů korun. Loni na podzim úřad Krajské zdravotní potvrdil také pokutu 700.000 Kč. Důvodem byly chyby v tendru s hodnotou 420 milionů korun na doplnění zdravotnického zařízení a přístrojů. Případ řeší Krajský soud v Brně.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (19.3 + 43.8) *

Zpět na přehled