Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 24. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Krajská zdravotní porušila zákon při nákupu přístrojů pro nemocnice v Chomutově a Mostě

Krajská zdravotní porušila zákon při nákupu přístrojů pro nemocnice v Chomutově a Mostě

Krajská zdravotní porušila zákon při nákupu přístrojů pro nemocnice v Chomutově a Mostě

6.11.2012 08:47, Zdroj: vz24.cz

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil v prvostupňovém rozhodnutí pokutu 500 000 Kč akciové společnosti Krajská zdravotní za porušení zákona o veřejných zakázkách při nákupu přístrojového vybavení pro nemocnici Chomutov a nemocnici Most. Rozhodnutí zatím nenabylo právní moci.

Zadavatel porušil zákon o veřejných zakázkách, když nedodržel zásadu zákazu diskriminace, čímž omezil okruh potenciálních dodavatelů, neboť nerozdělil předmět veřejné zakázky na části, ačkoliv povaha předmětu plnění rozdělení připouštěla. V konečném důsledku mohl zadavatel svým jednáním podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.

Krajská zdravotní požadovala od uchazečů dodávku tří přístrojů – digitálního mamografu, CT přístroje a plicního ventilátoru – včetně souvisejících instalačních a servisních služeb, přičemž nepřipustila plnění jednotlivých částí zakázky. Zakázka byla posléze přidělena společnosti Hospimed, spol. s r.o. Úřad se dotázal ostatních dodavatelů, kteří si vyzvedli zadávací dokumentaci, proč nabídku nepodali. Šest z nich odpovědělo, že neměli ve svém portfoliu všechny tři poptávané přístroje a soutěže o zakázku se tedy z tohoto důvodu zúčastnit nemohli.

Zadavatelé jsou povinni zachovávat zásady transparentnosti, zákazu diskriminace a rovného zacházení s uchazeči. V případě, kdy je předmět zakázky vymezen příliš široce a zadavatel požaduje plnění, která spolu vzájemně nesouvisí, a současně je zapovězeno plnění částí zakázky, dopouští se zadavatel vůči dodavatelům diskriminačního postupu. Úřad došel k závěru, že se jednalo o dodávku natolik rozdílných lékařských přístrojů, že neexistovaly žádné objektivní důvody, na základě kterých bylo nutné v šetřené veřejné zakázce nakupovat všechny tři lékařské přístroje dohromady. Vzhledem ke specifičnosti poptávaných přístrojů a jejich rozdílným funkcím zadavateli tak nic nebránilo v tom, aby rozdělením zakázky na části umožnil účast většího počtu uchazečů. Využitím institutu rozdělením předmětu plnění na části by se zadavatel rovněž nedostal do rozporu se zákonem z důvodu snížení hodnoty zakázky pod stanovené finanční limity.

Úřad tímto způsobem rozhodl na základě judikatury Krajského soudu v Brně, konkrétně rozsudku 62Af7/2010. Ten konstatoval, že pokud zadavatel v rámci jedné zakázky požaduje plnění, která spolu vzájemně nesouvisejí, a v důsledku toho podalo nabídku méně dodavatelů než v situaci, kdy by byla jednotlivá plnění poptávána samostatně, může se zadavatel dopouštět skryté diskriminace. Diskriminováni jsou zde ti dodavatelé, kteří by mohli podat nabídku na jednotlivá plnění, nicméně nejsou schopni nabídnout plnění všechna. Podmínkou však je požadavek, aby se jednalo o plnění, která spolu vzájemně nesouvisejí.

"V případě, kdy je předmět zakázky vymezen příliš široce a zadavatel požaduje plnění, která spolu vzájemně nesouvisí, a současně je zapovězeno plnění částí zakázky, dopouští se zadavatel vůči dodavatelům diskriminačního postupu," uvedl Rafaj.

Podle něj šlo o dodávku natolik rozdílných lékařských přístrojů, že neexistovaly žádné objektivní důvody, na jejichž základě bylo nutné nakupovat všechny tři lékařské přístroje dohromady. Vzhledem ke specifičnosti poptávaných přístrojů a jejich rozdílným funkcím zadavateli nic nebránilo v tom, aby rozdělením zakázky na části umožnil účast většímu počtu uchazečů.

Mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra dnes ČTK řekl, že společnost připravuje proti pokutě rozklad. "Krajská zdravotní s pokutou nesouhlasí a proti rozhodnutí se odvolá. Je to už několikátý pokus udělit pokutu za tuto zakázku," dodal.

Zdroj: Odbor mezinárodní a vnějších vztahů ÚOHS, ČTK


 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (2.1 + 3.7) *

Zpět na přehled