Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 22. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Krajská zdravotní dostala od ÚOHS pokutu 900.000 Kč

Krajská zdravotní dostala od ÚOHS pokutu 900.000 Kč

Krajská zdravotní dostala od ÚOHS pokutu 900.000 Kč

7.5.2011 10:30, Zdroj: ČTK

Ústecká Krajská zdravotní dostala od antimonopolního úřadu dvě pokuty v souhrnné výši 900.000 korun. Chybovala v tendru s hodnotou 420 milionů korun na doplnění zdravotnického zařízení a přístrojů a v zakázce na šicí materiály o předpokládaném objemu 50 milionů korun. ČTK to dnes řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Kvůli údajnému plýtvání při nákupech zdravotnické techniky podalo už loni v prosinci trestní oznámení ministerstvo financí. Krajská zdravotní (KZ) s verdiktem ÚOHS nesouhlasí a podala proti němu rozklad.

"Proti všem výrokům rozhodnutí ÚOHS podala Krajská zdravotní v zákonné lhůtě podrobný rozklad. Na základě všech uvedených skutečností, popsaných ve svých odvoláních, pak navrhuje, aby předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže rozhodnutí orgánu dohledu v plném rozsahu zrušil," sdělil dnes ČTK mluvčí KZ Jiří Vondra.

ÚOHS konstatoval, že Krajská zdravotní ve větším z tendrů po úpravách v uveřejněném vyhlášení zadávacího řízení přiměřeně neprodloužila lhůtu pro podání nabídek. "Povaha provedené úpravy měla podstatný vliv na zpracování nabídky, a to jak z hlediska její úplnosti, tak i z hlediska jejího hodnocení," uvedl Rafaj.

Potenciální uchazeči o zakázku podle něj neměli časový prostor pro zvážení své účasti v zadávacím řízení a pro případné zpracování a podání kvalifikované nabídky, která by mohla konkurovat nabídce podané vybraným uchazečem.

Zadavatel dále podle ÚOHS nepostupoval transparentním a přezkoumatelným způsobem při posouzení nabídky vybraného sdružení firem HOSPIMED a PURO-KLIMA. Podle Rafaje nelze s určitostí konstatovat úplnost nabídky vybraného uchazeče. Za tyto chyby Krajská zdravotní dostala pokutu 700.000 korun.

KZ prý v září 2010 poskytla zdůvodnění svého postupu při posouzení nabídky vybraného uchazeče. Toto zdůvodnění podle Vondry ÚOHS nebral v potaz a nijak se s ním v odůvodnění svého pozdějšího rozhodnutí nevypořádal. KZ zvolený postup shledává jako jediný možný, aby dostála dikci zákona o veřejných zakázkách a požadavku transparentnosti.

Při zadávání veřejné zakázky na šicí materiály Krajská zdravotní chybovala tím, že v zadávací dokumentaci stanovila způsob hodnocení nabídek v rozporu se zásadou transparentnosti. Podle úřadu způsob hodnocení dvou dílčích hodnotících kritérií nevyjadřoval jejich váhu.

"Zadavatel rovněž v rozporu se zněním zákona požadoval od uchazečů předložení seznamu minimálně pěti odběratelů, kterým dodávali šicí materiály v minimálním objemu jednoho milionu korun v průběhu posledních 12 měsíců, čímž Krajská zdravotní zkrátila období požadované zákonem ze tří na jeden rok," uvedl Rafaj.

V postupu Krajské zdravotní ÚOHS našel i další chyby. Zadavatel neprovedl hodnocení nabídek podle jednotlivých dílčích hodnotících kritérií a jejich vah v souladu se zadávacími podmínkami. Také neodůvodnil přiřazení konkrétních hodnot u dvou dílčích hodnotících kritérií a ve zprávě o posouzení a hodnocení nabídek neuvedl popis způsobu hodnocení nabídek s odůvodněním. "Úřad považuje postup zadavatele za netransparentní," dodal Rafaj. Tendr vyhrála společnost B.Braun medical.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (26.7 + 48.0) *

Zpět na přehled